New York
81°
Sunny
6:55 am6:33 pm EDT
7mph
55%
30.17
ThuFriSat
75°F
72°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Warto przeczytać

Ochrona starych drzew elementem troski o klimat

24.10.2022

Ochrona starych drzew to ważny element dbałości o klimat – piszą biolodzy na łamach „Trends in Ecology & Evolution”.

Stare drzewa, liczące setki, a nawet tysiące lat, to niezwykle ważny element ekosystemu. Odgrywają one dużą rolę w zachowaniu bioróżnorodności i stabilności środowiska.

„Stare drzewa to wyjątkowe habitaty, dzięki którym chronione są zagrożone gatunki, ponieważ drzewa przyczyniają się do spowolnienia zmian klimatu” – piszą naukowcy, Gianluca Piovesan z uniwersytetu w Viterbo (Włochy), Charles H. Cannon z Center for Tree Science (Lisle, USA) i inni.

Drzewa potrafią być również pojemnymi magazynami dwutlenku węgla oraz punktami węzłowymi połączeń mikoryzowych, czyli symbiotycznej relacji z podziemnymi grzybami, która dostarcza roślinom wielu składników odżywczych. Symbioza z grzybami pomaga zredukować suszę w suchym środowisku.

Naukowcy proponują dwutorowe podejście do ochrony sędziwych drzew: po pierwsze, ochronę poprzez rozmnażanie, a po drugie, całkowitą ochronę połączoną z przywracaniem lasom procesów naturalnych.

Badacze uważają, że należy dokumentować i monitorować stare drzewa nie tylko w lasach, ale również w parkach i na innych obszarach przestrzeni miejskiej. Ich kondycja dużo mówi o stanie lokalnego środowiska. Zdaniem naukowców należy zaprząc do tego najnowocześniejsze technologie.

„Wołamy o międzynarodowe wysiłki w celu zachowania tych ośrodków bioróżnorodności i stabilności” – piszą.

Więcej: https://www.cell.com/trends/ecology-evolution/fulltext/S0169-5347(22)00223-3?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY