New York
39°
Mostly Cloudy
7:07 am4:28 pm EST
2mph
72%
30.1
SatSunMon
57°F
61°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Polonia

Od 85 lat z dumą promują polski folklor

17.11.2023
Członkowie PAFDC na Piątej Alei, gdzie co roku zespół prowadzi tradycyjnego poloneza rozpoczynającego Paradę Pułaskiego, FOTO: ARCHIWUM PAFDC

Od 85 lat z dumą promują polski folklor

Aleksandra Słabisz

Polsko-Amerykański Zespół Folklorystyczny obchodzi w tym roku 85-lecie działalności. Z tej okazji zaprasza na jubileuszowy koncert, który odbędzie się 19 listopada w LaGuardia Performing Arts Center w Long Island City w Nowym Jorku.

Od 1938 roku Polsko-Amerykański Zespół Folklorystyczny (PAFDC) promuje polski folklor w Stanach Zjednoczonych przez taniec, muzykę, obrzędy i śpiew. Występuje na polonijnych festiwalach, uroczystościach patriotycznych, balach oraz co roku polonezem rozpoczyna Paradę Pułaskiego.

PAFDC ma w swoim repertuarze tańce narodowe oraz ludowe z ponad 25 regionów Polski. Szczyci się też największą w Stanach Zjednoczonych kolekcją ponad 600 strojów z niemal wszystkich regionów, szytych na zamówienie w Polsce.

Po 85 latach działalności zespół cieszy się reputacją najbardziej rozpoznawalnej amatorskiej grupy folklorystycznej w USA oraz może pochwalić się niedoścignioną techniką w tańcu ludowym i narodowym. W tym roku za swoją działalność kulturalną zespół otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Od 2000 r. przy PAFDC działa Kapela Ludowa, która akompaniuje występom zespołu. Swój bogaty repertuar Kapela Ludowa uwieczniła na czterech płytach CD oraz prezentowała podczas koncertów z okazji 15- i 20-lecia działalności, jak również podczas występów na festiwalach polonijnych, prestiżowych Polish Nights w Eisenhower Park na Long Island oraz podczas Eastern European Folk Festivals, skupiających zespoły folklorystyczne z Europy.

Zespół szczyci się największą w Stanach Zjednoczonych kolekcją ponad 600 strojów z niemal wszystkich regionów Polski, ZDJĘCIA: WOJTEK KUBIK

KONCERT Z OKAZJI 85. ROCZNICY

Co pięć lat, z okazji okrągłej rocznicy, zespół zaprasza sympatyków na koncert, w którym prezentuje swój najnowszy repertuar. Tegoroczny koncert jubileuszowy odbędzie się w niedzielę, 19 listopada, o godz. 5:00 po południu w LaGuardia Performing Arts Center.

Tancerze przedstawią kilka swoich programowych perełek, w tym m.in. tańce opoczyńskie, warszawskie, dużego krakowiaka czy białego mazura. W tradycyjnym polonezie, który do dzisiaj jest ozdobą balów oraz szczególnych okazji, wystąpią byli członkowie PAFDC, którzy choć nie są już z zespołem związani na co dzień, to nadal go wspierają.

“W każdym jubileuszowym koncercie wprowadzamy coś nowego, by uatrakcyjnić nasze występy, a przy okazji powiększyć nasz repertuar” – mówi Andrzej Buczek, dyrektor wykonawczy PAFDC. Tym razem nowymi elementami repertuaru będą: kujawiak z oberkiem, polka lubelska, lasowiaczek w wykonaniu grupy dziecięcej czy polka rzeszowska, którą zatańczy grupa początkująca.

Program taneczny przeplatany będzie występami Kapeli Ludowej, która w swym repertuarze ma melodie z regionów żywieckiego, sądeckiego, rzeszowskiego i krakowskiego, tym razem wzbogacone o melodie z regionu świętokrzyskiego.

PAFDC ma w swoim repertuarze tańce narodowe oraz ludowe z ponad 25 regionów Polski, ZDJĘCIA: WOJTEK KUBIK

Koncerty PAFDC to nie tylko okazja do zanurzenia się w polskim tańcu i muzyce ludowej. Każdy koncert to niepowtarzalny pokaz bogatej kolekcji strojów ludowych, które zachwycają stylem i tętnią kolorami. W tegorocznym występie zobaczymy m.in. stroje z regionu krakowskiego, opoczyńskiego czy rzeszowskiego, jak również nowe stroje, w których grupa dziecięca zatańczy lasowiaczka. Stroje te PAFDC zakupił dzięki donacji Pulaski Association of Business and Professional Men.

Tegorocznym koncertem PAFDC upamiętnia zmarłego w ubiegłym roku Stanleya “Skippy’ego” Pelca, wieloletniego dyrektora grupy, który kierownictwo nad zespołem przejął w 1968 r. Wzbogacił repertuar grupy o nowe układy taneczne i poszerzył unikatową kolekcję strojów ludowych. Na jego kadencję przypada okres dynamicznego rozwoju PAFDC. “Bez jego pracy, zapału oraz wizji PAFDC nie byłby tym, czym dzisiaj jest. Jego dziedzictwo na zawsze pozostanie z nami” – powiedział Andrzej Buczek.

HISTORIA PAFDC

Zespół założony został przez Frances Wesołowską-Popławską w 1938 r. Wyznaczoną przez nią misję propagowania kultury narodu polskiego na obczyźnie poprzez taniec i śpiew ludowy realizowały kolejne pokolenia liderów zespołu.

Obecnie zespół prowadzi działalność edukacyjno-kulturalną pod kierownictwem dyrektora wykonawczego Andrzeja Buczka i choreografki Marii Haby.

Na przestrzeni lat PAFDC doskonalił i rozszerzał swój repertuar o tańce z kolejnych regionów Polski również pod okiem profesjonalnych choreografów z Polski. Wielokrotnie warsztaty prowadzili choreografowie i etnografowie z Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i innych znanych zespołów folklorystycznych, specjalizujący się w tańcu i kulturze danego regionu Polski.

Zespół promuje bogatą polską kulturę ludową wśród społeczności polonijnej i amerykańskiej

PAFDC W ŻYCIU POLONII

Co roku kunszt taneczny Polsko-Amerykańskiego Zespołu Folklorystycznego podziwiać można przy okazji festiwali polonijnych odbywających się w Nowym Jorku i New Jersey, poprzez obchody Dni Dziedzictwa Polskiego, np. w Brooklyn Borough Hall, po obchody świąt patriotycznych w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku czy Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie.

Od kilkudziesięciu lat zespół uświetnia też swoimi występami bale charytatywne organizowane przez polonijne organizacje, takie jak m.in.: Fundacja Kościuszkowska, Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami, FDNY Pulaski Association czy NYPD Pulaski Association. W każdą pierwszą niedzielę października tancerze z PAFDC prowadzą po Piątej Alei Paradę Pułaskiego, jedno z największych wydarzeń rozsławiających dziedzictwo polskie w USA i przypominających o wkładzie imigrantów z Polski w rozwój gospodarczy i kulturowy Stanów Zjednoczonych.

W 1983 r. PAFDC został jednym z założycieli Polish Folk Dance Association of the Americas, organizacji zrzeszającej ponad 40 grup folklorystycznych działających na terenie Ameryki Północnej. Wraz z tymi grupami PAFDC występował w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie na festiwalach promujących polską kulturę ludową. W 2003 r. zespół był gospodarzem 13. Zjazdu Zespołu Polonijnych PFDAA, który odbył się w Nowym Jorku, a jego kulminacją był koncert w Alice Tully Hall w Lincoln Center.

NA PRESTIŻOWYCH SCENACH

Zespół ma na swoim koncie występy na prestiżowych scenach, oprócz Lincoln Center, gdzie debiutował w 1970 r., PAFDC prezentował swój repertuar w Symphony Space (koncert z okazji 70-lecia zespołu), NYU Skirball Center (koncert z okazji 75-lecia zespołu), NYC Fashion Institute of Technology (koncert z okazji 80-lecia zespołu), Radio City Music Hall, Town Hall oraz Smithsonian Institute w Waszyngtonie.

Od 1972 r. PAFDC bierze udział w Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie i wysyła swoich tancerzy na Czteroletnie Polonijne Studium Choreograficzne na Uniwersytecie Rzeszowskim. Najmłodszym absolwentem studium jest Robert Bronchard, jeden z członków zarządu PAFDC.

PAFDC jest też aktywnym animatorem kultury w okręgu nowojorskim. Nie tylko regularnie przez cały rok oferuje zajęcia z tańca ludowego w kilku grupach zaawansowania, ale promuje bogatą polską kulturę ludową wśród społeczności polonijnej i amerykańskiej poprzez różne inicjatywy. Tu wyliczyć można m.in rocznicowe koncerty galowe PAFDC, Spotkanie z Folklorem, koncerty Kapeli Ludowej, koncerty bożonarodzeniowe, występy w kościołach polonijnych czy warsztaty organizowane wspólnie z Instytutem Kultury Polskiej, których celem jest nauka polskich tańców narodowych i ludowych.

“Jesteśmy dumni, że od pokoleń udaje nam się kontynuować promowanie polskiego folkloru. Szczególnie, że działamy w tak wielokulturowym mieście jak Nowy Jork. Niezmiernie się cieszymy, że co roku przybywa nam najmłodszych członków, dzięki czemu możemy przekazywać wiedzę o polskim folklorze i tradycjach kolejnym pokoleniom” – powiedział Andrzej Buczek.

Koncert z okazji 85. jubileuszu Polish American Folk Dance Company

Niedziela, 19 listopada, 2023 r., godz. 5:00 ppoł.

LaGuardia Performing Arts Center

Van Dam Street & 47th Avenue, Long Island City, NY

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00