New York
45°
Clear
7:00 am4:29 pm EST
4mph
61%
30.16
SatSunMon
59°F
54°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Wiadomości
Nowy Jork
Polonia

Odsłonięcie pamiątkowych tablic na Moście Kościuszki w Nowym Jorku

15.10.2022

Trzy pamiątkowe tablice honorujące generała Tadeusza Kościuszkę odsłonięto w sobotę na moście nowojorskim jego imienia. List do uczestników uroczystości skierował premier RP Mateusz Morawiecki, wyrażając radość, że dzieło wielkiego Polaka, patrioty, bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych pozostaje w pamięci obydwu narodów.

„W Polsce z dumą i szacunkiem podchodzimy do osiągnięć tego wspaniałego Rodaka. Zachowujemy jego dokonania w żywej pamięci Narodu, jako jednego z najwybitniejszych jego przedstawicieli. Dziś wspominamy Go w 205. rocznicę śmierci – zmarł 15 października 1817 r. w Szwajcarii – jakże symbolicznie, poza Ojczyzną i z dala od krajów, za których wolność gotów był oddać swoje życie” – podkreślił Morawiecki.

Na głównej podporze mostu, łączącego dzielnice Brooklyn i Queens, a ściślej ich części – Greenpoint i Maspeth, zainstalowano trzy tablice. Jedną z wizerunkiem Kościuszki, drugą – z datami jego urodzenia i śmierci 1746-1817 oraz trzecią, streszczającą jego życie i działalność.

„Projekt nowojorskiej Fundacji Dobra Polska Szkoła wsparty przez Fundację Będziemy Polakami z Polski, ma pokazać setkom tysięcy Nowojorczyków oraz Amerykanom z całych Stanów Zjednoczonych, którzy będą przejeżdżać mostem Kościuszki (…), kim był gen. Tadeusz Kościuszko oraz co zrobił dla amerykańskiej i polskiej historii” – tłumaczą inicjatorzy przedsięwzięcia.

Patronowało mu biuro gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul przy wsparciu finansowym Kancelarii Premiera RP.

W ceremonii uczestniczyli m.in. radny miejski Nowego Jorku Robert Holden i konsul RP Anna Wańczyk.

Listy do uczestników uroczystości skierowali też sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Michał Dziedziczak oraz stały przedstawiciel RP przy ONZ, ambasador Krzysztof Szczerski.

Mostem Kościuszki przejeżdża ok. 120 tys. samochodów dziennie. Zastąpił on stary obiekt z 1939 roku. Ostateczne jego otwarcie, po ukończeniu drugiej nitki, miało miejsce w 2019 roku.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00