New York
48°
Sunny
6:59 am7:07 pm EDT
4mph
41%
30.24
TueWedThu
61°F
57°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Ołena Zełenska: nie można pozwolić, aby rosyjskie zbrodnie kiedykolwiek i gdziekolwiek się powtórzyły

22.02.2023

Nie można pozwolić, aby rosyjskie zbrodnie, które popełniono na Ukrainie, kiedykolwiek i gdziekolwiek się powtórzyły – powiedziała w środę na forum ONZ pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, wzywając do powołania specjalnego trybunału do spraw zbrodni dokonanych w czasie rosyjskiej agresji wobec jej kraju.

„Myślę, że się zgodzicie, że niezależnie od państwa czy narodowości, mamy prawo, aby nie zabijano nas w naszych własnych domach” – oświadczyła Zełenska, której wcześniej nagrana wypowiedź była transmitowana na specjalnym spotkaniu ONZ w sprawie pogwałceń praw człowieka na Ukrainie.

„Jednakże Ukraińcy są mordowani na oczach całego świata przez cały rok we własnych miastach, wsiach, mieszkaniach, szpitalach, teatrach” – podkreśliła pierwsza dama Ukrainy.

Ukraina przewidywała przedstawienie w piątek, w rocznicę inwazji Rosji, formalnej uchwały w sprawie specjalnego trybunału, ale według źródeł dyplomatycznych prezentacja inicjatywy została przełożona – podał portal France24. Zamiast tego Zgromadzenie Ogólne ONZ ma rozważać w środę rezolucję wzywającą do „sprawiedliwego pokoju” na Ukrainie, która mogłaby uzyskać szersze poparcie państw członkowskich, jak ocenił serwis.

W lutym 2023 roku Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze rozpoczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w czasie wojny na Ukrainie.

Unia Europejska i Ukraina popierają plany utworzenia w Hadze międzynarodowego biura, które ma pomóc w śledztwie dotyczącym „zbrodni agresji” popełnionej przez Rosję. Może to być tymczasowy krok w kierunku utworzenia specjalnego trybunału, jak proponuje Ukraina – przekazał France24.

Zełenska powiedziała, że taki trybunał służyłby nie tylko Ukrainie, ale całemu świat.

„Nie tylko my tego potrzebujemy, potrzebujemy tego dla wszystkich. Aby to się nigdy więcej nie powtórzyło” – oświadczyła pierwsza dama Ukrainy. (PAP)

kjm/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY