New York
66°
Sunny
5:33 am8:11 pm EDT
8mph
64%
30.01
TueWedThu
77°F
82°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

Ołena Zełenska w Kongresie: Rosja prowadzi na Ukrainie „igrzyska śmierci”, polując na cywili

20.07.2022

Rosja prowadzi na Ukrainie swoje „igrzyska śmierci”, polując na pokojowo nastawionych ludzi w pokojowo nastawionych miastach – powiedziała w środę w Kongresie USA pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska. Żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego opowiedziała historie zabitych przez Rosję cywilów.

epa10082355 Ukrainian First Lady Olena Zelenska (R), with Speaker of the House Nancy Pelosi, arrives to speak to members of the US Congress about Russia’s invasion of Ukraine, in the US Capitol Visitors Center Auditorium in Washington, DC, USA, 20 July 2022. Russian troops on 24 February 2022 entered Ukrainian territory, starting a conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis. EPA/SAUL LOEB / POOL Dostawca: PAP/EPA.

„Dla Rosji to są igrzyska śmierci, polowanie na pokojowo nastawionych ludzi w pokojowo nastawionych miastach Ukrainy. Oni nigdy nie transmitują tych wiadomości, dlatego ja wam to pokazuję” – powiedziała Zełenska w wystąpieniu przed politykami z obu izb Kongresu.

Przedstawiła historię cywilów zabitych w rosyjskich atakach rakietowych na ukraińskie miasta, w tym 4-letniej Lizy, która zginęła niedawno podczas ostrzału Winnicy w środkowej części kraju.

W imieniu tych, którzy wciąż żyją, i tych, którzy czekają na powrót członków rodziny z frontu, proszę o broń, o systemy obrony powietrznej, by rosyjskie rakiety nie zabijały dzieci w moim kraju – powiedziała w środę w Kongresie pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

„W imieniu tych, którzy wciąż żyją, i tych, którzy czekają na powrót członków rodziny z frontu, proszę o coś, o co nigdy nie chciałam prosić: o broń. O broń, która nie byłaby użyta do prowadzenia wojny na cudzej ziemi, ale do chronienia naszych domów i prawa do obudzenia się żywym w tych domach” – powiedziała Zełenska, występując w Kapitolu przed członkami obu izb amerykańskiego parlamentu.

Zwróciła się o dostawy systemów obrony powietrznej, które chroniłyby przed rosyjskimi atakami rakietowymi na ukraińskie miasta, takimi jak niedawny atak na Winnicę w środkowej Ukrainie.

„Miliony matek na Ukrainie zastanawiają się: +czy moja córka będzie mogła pójść jesienią do szkoły+? Nie mam na to odpowiedzi (…) Mielibyśmy odpowiedzi, gdybyśmy mieli systemy obrony powietrznej. I odpowiedź znajduje się tu, w Waszyngtonie” – powiedziała Zełenska. (PAP)

osk/ akl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner