New York
61°
Cloudy
5:34 am8:10 pm EDT
3mph
87%
29.97
MonTueWed
72°F
81°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

ONZ: Ponad 70 milionów ludzi w Afryce cierpi głód z powodu suszy i wysokich cen żywności

13.04.2024

Rosnące ceny przyczyniły się do kryzysu żywnościowego w Afryce Zachodniej i Środkowej, gdzie ok. 55 mln ludzi będzie miało trudności z wyżywieniem się w nadchodzących miesiącach; w południowej części kontynentu z powodu suszy głodem zagrożonych jest kolejnych kilkanaście milionów – ostrzega ONZ.

Liczba osób zmagających się z głodem w kluczowych w Afryce miesiącach między kwietniem a sierpniem wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat. To głównie skutek dwucyfrowej inflacji, stagnacji lokalnych gospodarek i licznych konfliktów regionalnych.

ONZ wylicza najbardziej narażone na głód kraje zachodniej Afryki: Nigeria, Ghana, Sierra Leone i Mali.

„Czas na działanie jest teraz. Wszyscy partnerzy powinni zintensyfikować działania, aby zapobiec wymknięciu się sytuacji spod kontroli” – powiedziała Margot Vandervelden, pełniąca obowiązki dyrektora regionalnego Światowego Programu Żywnościowego (WFP) na Afrykę Zachodnią.

Z powodu niedoborów żywności niedożywienie jest alarmująco wysokie – poinformowała oenzetowska agencja, szacując, że 16,7 mln dzieci w wieku poniżej pięciu lat jest poważnie niedożywionych w Afryce Zachodniej i Środkowej.

Duże uzależnienie regionu od importu żywności wywołuje niepokoje społeczne, szczególnie w krajach walczących z wysoką inflacją, takich jak Ghana, Nigeria i Sierra Leone.

Głód zagraża też południowej części Afryki, gdzie susza wypaliła pola uprawne od Namibii i Angoli, przez Botswanę, Zambię, Zimbabwe, po Malawi, Mozambik i Madagaskar.

Szacuje się, że tylko w Malawi 9 mln ludzi, w tym połowa dzieci, potrzebuje pomocy żywnościowej. W sąsiedniej Zambii według Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) ponad 6 mln ludzi, w tym 3 mln dzieci, zostało dotkniętych skutkami suszy. To prawie połowa mieszkańców Malawi i 30 proc. populacji Zambii.

Z głodem już zmaga się ponad 3 mln osób w Zimbabwe i kolejne 3 mln w Mozambiku.

Według władz Namibii około 25 procent populacji, czyli około 690 tys. osób stoi w obliczu wysokiego poziomu ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego.

Zwykle kraje tej części Afryki mogły polegać na pomocy Republiki Południowej Afryki, głównego eksportera kukurydzy na kontynencie. Ale w tym roku słońce wypaliło również pola w RPA. Władze przewidują, że zbiory kukurydzy spadną o 20 procent, pozbawiając ten kraj nadwyżek i możliwości eksportu.

Z Monrowii Tadeusz Brzozowski (PAP)

tebe/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner