New York
50°
Cloudy
6:11 am7:38 pm EDT
12mph
83%
30.02
FriSatSun
57°F
68°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Osadzeni pozwali nowojorski Departament Więziennictwa. Chcą obejrzeć zaćmienie

02.04.2024

Więźniowie z Nowego Jorku pozywają stanowy departament więziennictwa w związku z decyzją władz o zamknięciu zakładów karnych podczas zaćmienia słońca. Empire State należy do stanów, z których będzie można dostrzec zjawisko. Wydarzy się to już za tydzień.

8 kwietnia będzie można zaobserwować niesamowicie rzadkie zjawisko całkowitego zaćmienia słońca. Nie wszystkim będzie jednak dane zobaczyć, jak księżyc całkowicie przysłania tarczę słoneczną, zamieniając na chwilę dzień w noc.

Będą to nie tylko mieszkańcy regionów, z których zaćmienie nie będzie widoczne, ale także nowojorscy więźniowie.

W pozwie złożonym w piątek w sądzie federalnym napisano, że decyzja władz nowojorskiego departamentu więziennictwa „narusza konstytucyjne prawo więźniów do udziału w wydarzeniu o charakterze religijnym”.

Powodami jest sześciu osadzonych w Zakładzie Karnym w Woodbourne o różnym wyznaniu. Jest muzułmanin, baptysta, adwentysta dnia siódmego i dwóch wyznawców Santerii. Jest także… ateista.

„Zaćmienie Słońca jest rzadkim, naturalnym zjawiskiem o wielkim znaczeniu religijnym dla wielu osób” – napisano w pozwie.

W skardze zauważono, że „zjawisko podobne do zaćmienia” według Biblii miało miejsce podczas ukrzyżowania Jezusa, a według Koranu – gdy zmarł syn proroka Mahometa.

Ostatni raz zaćmienie słońca było widoczne z pewnych miejsca w USA w 2017 roku. Zjawisko nie wystąpi ponownie w Stanach Zjednoczonych aż do 2044 roku.

Zgodnie z decyzją Departamentu Więziennictwa w dniu zaćmienia więźniowie pozostaną w swoich celach – poza wyjątkowymi sytuacjami – między godzinami 14:00 i 17:00, kiedy zjawisko wystąpi. W niektórych więzieniach w stanie Nowy Jork nie będzie tego dnia także odwiedzin, a w innych zakończą się bezwzględnie przed godziną 14:00.

Departament Więziennictwa nie komentuje pozwu.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner