New York
45°
Fair
6:52 am7:11 pm EDT
6mph
56%
29.99
SatSunMon
48°F
61°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Ośmiu milionom Amerykanów mogą w tym roku zagrozić temperatury sięgające 52 st. C

16.08.2022

Rosnące upały i wilgotność będące wynikiem zmian klimatycznych sprawiają, że jeszcze w tym roku około 8 mln Amerykanów będzie narażonych na ekstremalnie wysokie temperatury, sięgające 52 stopni Celsjusza – wynika z badań First Street Foundation (FSF).

Zajmująca się zagadnieniami klimatycznymi fundacja podała, że już w tym roku część terytorium USA nawiedzą temperatury powyżej progu „ekstremalnego zagrożenia”. Według Krajowych Służb Meteorologicznych (NWS) sytuacja taka ma miejsce, gdy odczuwalna temperatura przekracza 52 stopnie Celsjusza. Grozi to ok. 8 mln Amerykanów.

Powołując się na badania fundacji, stacja CNN przestrzega we wtorek, że w ciągu najbliższych 30 lat zwiększy się zarówno intensywność, jak i liczba najgorętszych dni w roku. Według tych wyliczeń do 2053 roku ekstremalnie groźnych warunków pogodowych w USA będzie doświadczać 107 mln ludzi.

Badanie FSF wskazuje, że niezwykłe upały nawiedzą nie wszystkie obszary w jednakowym stopniu. Najbardziej odczuje to społeczność tzw. pasa ekstremalnego ciepła, który rozciąga się od Teksasu po Wielkie Jeziora na pograniczu USA i Kanady.

Eksperci ustalili, że największą zmianę w ekstremalnych temperaturach odnotuje hrabstwo Miami-Dade na Florydzie. Siedem najgorętszych dni (z temperaturą odczuwalną na poziomie 39,4 st. C) przewidywanych w 2023 roku wzrośnie do 34 dni w 2053 roku. Jak jednak podkreśla FSF, praktycznie cały kraj jest narażony na rosnące niebezpieczeństwo związane z upałami.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ zm/ akl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY