New York
43°
Clear
7:00 am4:29 pm EST
6mph
68%
30.17
SatSunMon
59°F
54°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Kultura

Oszustka, której życie zainspirowało serial Netflixa wyszła z więzienia

09.10.2022

Bywalczyni salonów Anna Sorokin, oszustka, skazana za kradzieże i fałszowanie dokumentów, wyszła w piątek na wolność. Grozi jej deportacja do Niemiec.

31-letnia kobieta, która używała też nazwiska Anna Delvey, stała się inspiracją serialu Netflixa „Inventing Anna”. Znana jako „Oszustka z Soho” podawała się – według prokuratury – za dziedziczkę fortuny w wysokości 67 mln dolarów. Mówiła, że jej ojciec jest dyplomatą, a kiedy indziej, że magnatem naftowym.

Sorokin pochodzi z Rosji, ma obywatelstwo niemieckie. Kłamstwa ułatwiały jej wejście do elit towarzyskich Nowego Jorku. Zarzucano jej też fałszowanie dokumentów w celu uzyskania pożyczek w bankach, pobyty w luksusowych hotelach i oszukiwania bogatych ludzi. Łącznie ukradła ok. 275 tys. dolarów. Została skazana na od czterech do 12 lat więzienia.

Sędzia Diane Kiesel stwierdziła, że była „oszołomiona głębią oszustw oskarżonej i jej labiryntowymi kłamstwami”.

Sorokin została zwolniona warunkowo za dobre sprawowanie z nowojorskiego więzienia w lutym 2021 roku. W marcu przejęła ją ICE federalna Agencja ds. Imigracji i Ceł ICE). Przebywała w areszcie w do piątku.

Kobieta wyszła za kaucją 10 tys. dolarów. Została zobowiązana do podania adresu na czas trwania sprawy o deportację w sądzie imigracyjnym. Nie wolno jej też zamieszczać postów w mediach społecznościowych. Musi nosić elektroniczną bransoletkę sygnalizującą jej miejsce pobytu.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00