New York
36°
Snow Shower
7:06 am4:28 pm EST
10mph
58%
30.06
FriSatSun
48°F
54°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Polonia

Ozone Park gotowe na bankiet i Paradę Pułaskiego

29.09.2022
Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 Marcin Luc (pierwszy z prawej) wraz z marszałkiem Ozone Park Stanisławem Chmurą oraz Miss Polonii Victorią Konieczny i Little Miss Polonii Viktorią Bigas / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Stanisław Chmura, wieloletni działacz społeczny związany z parafią św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Ozone Park stanie na czele kontyngentu tej dzielnicy podczas 85. Parady Pułaskiego. Jako Miss Polonii i Little Miss Polonii będą mu towarzyszyły Victora Konieczny i Victoria Bigas. 

Bal Marszałkowski na Ozone Park połączony z szarfowaniem marszałka oraz wręczeniem koron najładniejszym dziewczynom mającym za zadanie reprezentowanie tej dzielnicy na Piątej Alei podczas Parady Pułaskiego odbył się w sobotę, 10 września, w pięknie odnowionym audytorium kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Uroczystość prowadził prezes Komitetu Parady Pułaskiego z Ozone Park Michał Kulawik wraz ze swoją żoną Dorotą.

Tegoroczna reprezentacja kontyngentu z Ozone Park wraz z Wielkim Marszałkiem 2022 Marcinem Lucem (wszyscy klęczą) oraz m.in. przywódcami kontyngentu z roku 2019 (stoją w środku) i osobami prowadzącymi poloneza (stoją po bokach) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

CZĘŚĆ OFICJALNA

Tradycyjnie, jak na patriotyczną uroczystość przystało, bal rozpoczął się od odśpiewania polskiego i amerykańskiego hymnu narodowego, odtańczenia poloneza oraz przywitania gości. Wśród nich był m.in. Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 Marcin Luc z żoną Magdaleną, Leokadia Juszczak z Komitetu Głównego Parady Pułaskiego oraz ks. Stanisław Półtorak. Pojawili się również przedstawiciele organizacji działających przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika m.in.: Ligi Morskiej Oddział „Pomorze II” im. św. Jana Pawła II, Towarzystwa Serca Jezus, Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Faustyny oraz Klubu Sokolnia. Licznie stawili się także marszałkowie z lat wcześniejszych, wśród których były nawet dwie seniorki, najstarsze panie marszałek – Helena Ćwikła i Józefa Kula. Dużą reprezentację stanowiły również byłe Miss Polonii z Ozone Park reprezentujące w przeszłości tę dzielnicę na Piątej Alei.

Tuż po rozpoczęciu części oficjalne specjalną inwokację wygłosił oraz błogosławieństwa zebranym udzielił ks. Stanisław Półtorak. Następnie prowadzący bal – Dorota oraz Michał Kulawikowie – złożyli podziękowania reprezentantom Ozone Park z 2019 roku: marszałek Ewie Molter oraz Miss Polonii Annie Jazgarskiej i Junior Miss Polonii Nicole Zarębie, a także powitali ich następców. Po krótkim przedstawieniu ich sylwetek nastąpiła ceremonia szarfowania oraz wręczenia koron. 

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 Marcin Luc z najstarszymi marszałkami z Ozone Park – Heleną Ćwikłą i Józefą Kulą / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Marszałkiem Ozone Park został Stanisław Chmura, wieloletni działacz społeczny związany z tą dzielnicą oraz funkcjonującą w niej polskąparafią św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Tytuł Miss Polonii z Ozone Park otrzymała Victoria Konieczny, a Little Miss Polonii Victoria Bigas. Szarfy zarówno tegorocznemu marszałkowi jak i Miss Polonii oraz Little Miss Polonii nałożył Marcin Luc, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022. Z kolei korony najładniejszym dziewczynom założyły ich ubiegłoroczne poprzedniczki – Anna Jazgarska i Nicole Zaręba. Dodatkowo marszałek otrzymał specjalny dyplom, a obie miss trofea i certyfikaty pieniężne ufundowane przez Klub Sokolnia, które wręczył im Dariusz Drzewicki, prezes tej organizacji.

Po oficjalnym przekazaniu szarf marszałkowskich oraz koron dla najładniejszych dziewczyn głos zabrał tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022. Marcin Luc zaprosił wszystkich do licznego udziału w październikowej manifestacji polskości na Piątej Alei, a także na Balu Marszałkowskim, który w tym roku odbędzie się 17 września i będzie miał miejsce w sali bankietowej hotelu Marriott Marquis.

„Parada Pułaskiego jest pięknym świętem i manifestacją polskości, naszej kolorowej kultury a także tego skąd pochodzimy i kim jesteśmy. To będziemy świętować już 2 października, a dzisiaj świętujemy na Ozone Park – podkreślił Wielki Marszałek  2022. Zwrócił uwagę na dodatkową okazję do celebracji związaną z osiągnięciem naszej i zarazem najlepszej tenisistki na świecie Igi Świątek.

Poloznez na Ozone Park cieszył się dużą popularnością / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Jest dzisiaj jeszcze jedno ważne wydarzenie, które możemy świętować, jako że mamy pierwszą Polkę, która wygrała US Open” – powiedział z dumą Marocin Luc. Nawiązał do tego historycznego sukcesu nie bez kozery, bowiem wraz z Komitetem Głównym Parady Pułaskiego od dwóch miesięcy prowadzi rozmowy z jej trenerem odnoście udziału „pierwszej rakiety świata” na sobotnim Bankiecie Marszałkowskim w hotelu Marriott Marquis na Times Square.

„Powiedziano nam, że nie dostaniemy oficjalnej odpowiedzi dopóki nie skończy się US Open. Tak więc mam nadzieję, że w ciągu najbliższych paru dni będziemy wiedzieć czy uda się Idze dojechać w sobotęna nasz bal, na który oczywiście wszystkich zapraszam” – podkreślił Wielki Marszałek 2022. Głos zabrała także Leokadia Juszczak reprezentująca Komitet Główny Parady Pułaskiego. W jego imieniu złożyła wszystkim gratulacje związane z nominacją reprezentacji Ozone Park, z pięknym przygotowaniem balu oraz atmosferą jaka na nim panowała. Zwróciła też uwagę na bardzo duże zróżnicowanie wiekowe uczestników tej imprezy.

„Za każdym razem jak tutaj jestem bawicie się jeszcze lepiej. Widać, że młodzi ludzie 'przejmują pałeczkę’, i o to chodzi. Kontynuujcie tę pracędalej” – powiedziała Leokadia Juszczak zapraszając równieżwszystkich na Paradę Pułaskiego i Bankiet Marszałkowski. 

Obecni i byli marszałkowie oraz Miss Polonii z Ozone Park / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Również nowi reprezentanci kontyngentu z Ozone Park mieli okazję powiedzieć parę słów o sobie, wyrazić słowa wdzięczności oraz zachęcić wszystkich do wsparcia ich w pracy na rzecz jak najlepszego reprezentowania parafii i dzielnicy na Piątej Alei podczas październikowej biało-czerwonej manifestacji. Stanisław Chmura, podziękował także lokalnemu Komitetowi Parady Pułaskiego za zaufanie i nominację na marszałka Ozone Park, a wszystkim gościom za przybycie na bal.

„Trzy lata czekałem na ten moment, ale warto było, bo widzę tutaj same uśmiechnięte twarze. Będęsię starał żeby was nie zawieźć” – podkreślił Stanisław Chmura. Również Victoria Konieczny podziękowała za nominację na Miss Polonii 2022 i stwierdziła, że jest za to bardzo wdzięczna, tym bardziej, że 14 lat wcześniej pełniła funkcję Little Miss Polonii.

„Dziękuję za możliwość reprezentowania Polonii z Ozone Park na Paradzie Pułaskiego. To jest dla mnie wielki zaszczyt” – podkreśliła Victoria Konieczny. Również jej młodsza koleżanka nie kryła radości i dumy. Victoria Bigas, powiedziała parę słów o sobie, o szkole i swoich zainteresowaniach. Podkreśliła, że jest bardzo szczęśliwa z powodu wyboru na Little Miss Polonii.

„Od wczoraj nie mogłam się doczekać tej zabawy, nie mogłam, się doczekać tak bardzo, że nawet nie zauważyłam jak się tutaj znalazłam” – powiedziała wzbudzając tym samym salwę braw i śmiechu. Warto podkreślić, że obie miss, mimo że urodziły się i wychowały w Stanach Zjednoczonych posługują się piękną polszczyzną. Poza zakończeniu prezentacji rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu The Masters, która trwała do późnych godzin nocnych. W jej trakcie przeprowadzono także loterią fantową z atrakcyjnymi nagrodami.  

Tegoroczni przywódcy kontyngentu Ozone Park z Wielkim Marszałkiem 2022 oraz przedstawicielami lokalnego i Głównego Konitetu Parady Pułaskiego. Od lewej: Stanislaw Chmura, Dorota Kulawik, Marcin Luc, Magdalena Luc, Viktoria Bigas, Leokadia Juszczak, Michał Kulawik i Victoria Konieczny / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

MARSZAŁEK OZON PARK

„Propozycję zostania marszałkiem otrzymałem trzy lata temu czym byłem bardzo zaskoczony, ale jednocześnie niesamowicie z tego powodu zadowolony. Byłem szczęśliwy, że z grona licznej Polonii zostałem wyselekcjonowany i obdarzony zaufaniem. Będę się starał robić wszystko całym moim sercem żeby nikogo nie zawieść” – zapewnił w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Stanisław Chmura.

Tegoroczny marszałek Ozone Park jest osobą doskonale znaną w tej dzielnicy. Zamieszkał w niej zaraz po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych, co miało miejsce w 1990 roku. Miał wówczas 23 lata. Od razu zaczął też działać przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Osiem lat później kupił dom i przeprowadził się na Howard Beach, jednak wraz z rodziną dalej pozostał parafianinem należącym do tego kościoła. Pracuje w firmie budowlanej Northeast Company, gdzie pełni funkcjękierownika (tzw. foremana) murarzy.

Ma żonę Katarzynę, oraz troje dzieci: Wiolę, Arkadusza i Julię, która w 2014 roku była Junior Miss Polonii z Ozone Park. Poza tym ma troje wnucząt: Jansona, Aleksandrę i Elianę. Pomimo upływu czasu i życia w Stanach Zjednoczonych pozostaje zagorzałym patriotą oarz czynnie uczestniczy we wszystkich uroczystościach związanych z pielęgnowaniem polskości. Jest zawsze uśmiechnięty i pomocny. Uwielbia podróże, piesze wędrówki i poznawanie świata. Regularnie odwiedza Polskę i rodzinne strony.

Miss Polonii z Ozone Park Victoria Konieczny ze swoimi rodzicami Anną i Andrzejem Koniecznymi / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

MISS POLONII OZONE PARK

Victoria Konieczny ma 21 lat i od urodzenia związana jest z parafią św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz z działającą przy niej Polską Szkołą Dokształcającą im. św. Faustyny, do której uczęszczała przez 12 lat. Obecnie studiuje pielęgniarstwo na Adelphi University i już za rok otrzyma dyplom ukończenia studiów. W przyszłości zamierza kontynuować naukę i pracować na oddziale pediatrycznym.

Tegoroczna Miss Polonii z Ozone Park angażuje się w działalność społeczną swojej uczelni. Razem z bratem Filipem, założyli na Adelphi University pierwszy polski klub, którego celem jest dzielenie się naszą kulturą i tradycjami z innymi studentami. Jedną z jej pasji jest taniec bowiem przez 12 lat tańczyła w Studiu Tanecznym Józefa Pałki. Victoria uwielbia dzielić się tą swoją pasją dlatego udziela lekcji tańca osobom w każdym wieku. Reprezentowanie Ozone Park i parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na 85. Paradzie Pułaskiego jest dla niej ogromnym wyróżnieniem i przyjemnością. 

„Od bardzo dawna związana jestem z Ozone Park. Chodziłam tutaj do szkoły przez wiele lat oraz do polskiego kościoła, w którym byłam ochrzczona. Dlatego pełnienie funkcji Miss Polonii z Ozone Pakk i reprezentowanie tej dzielnicy jest dla mnie wielkim zaszczytem” – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Victoria Konieczny.

Little Miss Polonii Viktorią Bigas (z mikrofonem) podczas swojego przemówienia skradła serca uczestników balu. Na zdjęciu również (od lewej): Dorota i Michał Kulawikowie, Victoria Konieczny, Marcin i Magdalena Lucowie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK Miss Polonii Viktorią Bigas (z mikrofonem) podczas swojego przemówienia skradła

LITTLE MISS POLONII OZONE PARK

Viktoria Bigas ma niespełna 6 lat i jest córką Jadwigi Kryl i Arkadiusza Bigasa. Wraz z rodzicami obecnie mieszka w Selden na Long Island, gdzie jest uczennicą pierwszej klasy szkoły podstawowej. Victoria uwielbia pływanie, czytanie książek, taniec i śpiew. Od ponad roku, jest najmłodszą chórzystką w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Ozone Park, gdzie śpiewa razem z mamą i babcią. Od bardzo dawna lubi bawić się w lekarza, uwielbia opiekować się i leczyć swoje lalki oraz pluszaki, i jak twierdzi, w przyszłości chce zostać panią doktor. 

Wśród uczestników Balu Marszałkowskiego na Ozone Park było bardzo dużo młodzieży / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00