New York
46°
Clear
6:37 am7:21 pm EDT
9mph
50%
29.62
MonTueWed
61°F
66°F
61°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Pakistan: Bilans ofiar śmiertelnych zamachu w meczecie w Peszawarze wzrósł do 83

31.01.2023

Bilans ofiar śmiertelnych samobójczego ataku w meczecie w Peszawarze wzrósł do 83. Zamachowiec zdetonował kamizelkę z materiałami wybuchowymi, dziesiątki osób zostało rannych, wiele z nich znajduje się w stanie krytycznym – podała we wtorek agencja Reutera.

Do zamachu doszło w czasie, gdy w środku świątyni zebrało się na modlitwie około 400 wiernych. W okolicy meczetu znajduje się kwatera główna regionalnej policji i siedziba służb antyterrorystycznych; wśród wiernych zgromadzonych w świątyni byli również policjanci; zginęło 27 z nich.

Stan wielu rannych jest krytyczny – przekazał Reuters, cytując rzecznika szpitala.

Premier Pakistanu Shehbaz Sharif nakazał w oświadczeniu podjęcie „stanowczych działań” przeciwko odpowiedzialnym za przeprowadzenie zamachu. Były premier Imran Khan nazwał incydent „terrorystycznym atakiem samobójczym” i stwierdził, że „konieczne jest, abyśmy ulepszyli nasz system gromadzenia danych wywiadowczych i odpowiednio wyposażyli nasze siły policyjne w celu walki z rosnącym zagrożeniem terroryzmem”

O dokonywanie takich zamachów w Pakistanie najczęściej podejrzewa się bojowników pakistańskiego Talibanu, Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP), który jest formacją oddzielną od afgańskiego Talibanu, jednak grupy te są bliskimi sojusznikami. Od 15 lat TTP walczy w Pakistanie m.in. o ściślejsze egzekwowanie nakazów islamu w kraju i uwolnienie uwięzionych członków organizacji. (PAP)

mma/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne