New York
55°
Sunny
6:04 am7:44 pm EDT
10mph
41%
30.02
WedThuFri
68°F
55°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Papież apeluje o rozejm w Strefie Gazy: Dosyć, zatrzymajcie się

03.03.2024

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o rozejm w Strefie Gazy i natychmiastowe uwolnienie wszystkich zakładników. „Proszę, dosyć , zatrzymajcie się” – wezwał podczas niedzielnego spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie. „Czy naprawdę myśli się, żeby w ten sposób zbudować lepszy świat?” – zapytał.

Zwracając się do tysięcy wiernych przybyłych w południe na plac Świętego Piotra papież powiedział: „Noszę codziennie w sercu z bólem cierpienie ludności w Palestynie i Izraelu z powodu trwających działań zbrojnych. Tysiące zabitych, rannych, bezdomnych, ogromne zniszczenia powodują ból”.

Franciszek mówił o „straszliwych konsekwencjach” dla dzieci, których przyszłość jest niszczona.

„Czy naprawdę myśli się, żeby w ten sposób zbudować lepszy świat? Naprawdę myśli się o tym, by osiągnąć pokój? Dosyć, proszę. Powiedzmy wszyscy: dosyć, proszę!” – wezwał papież.

Następnie dodał: „Zatrzymajcie się. Zachęcam was do kontynuowania negocjacji na rzecz natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie i w całym regionie”.

Zaapelował o uwolnienie zakładników oraz o bezpieczny dostęp cywilnej ludności do pomocy humanitarnej.

Papież zachęcił również: „Nie zapominajmy o umęczonej Ukrainie, gdzie codziennie umiera wiele osób i jest wiele bólu”.

Nawiązał ponadto do obchodzonego w niedzielę Międzynarodowego Dnia Świadomości Rozbrojenia i Nierozprzestrzeniania Broni.

„Ile środków marnuje się na wydatki militarne, rosną one także z powodu obecnej sytuacji” – zauważył.

„Pragnę, aby wspólnota międzynarodowa zrozumiała, że rozbrojenie jest przede wszystkim obowiązkiem, obowiązkiem moralnym” – oświadczył.

Zdaniem Franciszka odwagi ze strony wszystkich członków rodziny ludzkiej wymaga to, aby „przejść od równowagi strachu do równowagi zaufania”.

Pozdrowił między innymi grupy parafialne przybyłe z Polski.

Papież, który miał w ostatnich dniach poważne problemy z głosem z powodu infekcji dróg oddechowych, przeczytał cały tekst katechezy i końcowe apele.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner