New York
36°
Cloudy
7:06 am4:28 pm EST
7mph
56%
30.08
FriSatSun
48°F
55°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Papież: nie zapominajmy o Ukrainie i cierpieniu udręczonego narodu

22.06.2022

Papież Franciszek ponownie zaapelował, by nie zapominać o Ukrainie i – jak dodał – o „cierpieniu udręczonego narodu” tego kraju. Mówił o tym podczas audiencji generalnej w środę w Watykanie. W dniu rozpoczęcia Światowego Spotkania Rodzin papież zawierzył polskie rodziny Matce Bożej.

Podczas spotkania na placu Świętego Piotra papież wyjaśnił, że w papamobile, którym przed audiencją objechał sektory witając się z wiernymi, były z nim dzieci z Ukrainy. Razem z Franciszkiem pozdrawiały one wiernych.

Papież dodał: „Nie zapominajmy o Ukrainie. Nie traćmy pamięci o cierpieniu tego udręczonego narodu”.

Zwracając się do Polaków nawiązał do rozpoczynającego się w środę w Rzymie i jednocześnie w diecezjach na świecie X Światowego Spotkania Rodzin.

„Życzę wszystkim polskim rodzinom, by we wzajemnej miłości odnajdywały swoją trwałość i powołanie do świętości. Zawierzam je Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski. Szczególnie modlę się za rodziny, które przeżywają trudności, by każdego dnia doświadczały Bożej obecności i miłosierdzia” – mówił Franciszek.

W kolejnej katechezie na temat starości papież przywołał fragment Ewangelii świętego Jana, w którym Jezus ostrzegł Apostoła Piotra: „Gdy byłeś młody, byłeś samodzielny; ale kiedy się zestarzejesz, nie będziesz już panował nad sobą i twoim życiem. Także twojemu świadectwu będzie towarzyszyła słabość”.

„Ta rozmowa – stwierdził Franciszek – zawiera cenne nauczanie dla wszystkich uczniów, wszystkich wierzących i także dla wszystkich osób starszych”.

Papież odnotował znaczenie tych słów w odniesieniu do niego samego i zauważył: „Ja sam muszę jeździć na wózku”. Tak nawiązał do swych problemów z kolanem, które zmusiły go do rezygnacji z części planów.

Mówił też, że trzeba „nauczyć się z naszej kruchości wyrażać spójność naszego świadectwa życia w warunkach, gdy jest ono w dużej mierze powierzone innym, zależne od inicjatywy innych”. Jak zaznaczył Franciszek, upływ lat prowadzi do „rezygnacji z bycia protagonistami własnego życia”.

Papież zauważył również, że ludzie starsi nie powinni być zazdrośni o osoby młode, zajmujące ich miejsce.

Na zakończenie audiencji Franciszek modlił się za ofiary trzęsienia ziemi w Afganistanie i wyraził nadzieję, że mieszkańcy tego kraju otrzymają pomoc.

Mówił także, że jest wstrząśnięty śmiercią dwóch jezuitów i osoby świeckiej w Meksyku. „Przemoc nie rozwiązuje problemów, ale zwiększa cierpienie” – powiedział. „Ileż zbrodni jest w Meksyku” – dodał papież.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Tagi Ukraina Wojna

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00