New York
37°
Sunny
7:01 am4:29 pm EST
2mph
53%
30.56
SatSunMon
57°F
45°F
46°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Papież o zagrożeniu nuklearnym: zatrzymajcie się na drodze

09.10.2022

Zatrzymajcie się na drodze i popatrzcie dookoła, poszukajcie drogi wiodącej do dobra – tymi słowami papież Franciszek odniósł się w niedzielę do obecnego zagrożenia nuklearnego. Zwracając się do wiernych przypomniał o przypadającej we wtorek 60. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II i podkreślił, że światu groziło wtedy niebezpieczeństwo wojny jądrowej.

Papież zwrócił się do około 50 tysięcy wiernych, uczestniczących w kanonizacji dwóch włoskich błogosławionych: biskupa Jana Chrzciciela Scalabriniego – założyciela Zgromadzenia Misjonarzy św. Karola, pełniącego posługę wśród emigrantów i salezjanina Artemide Zattiego, opiekuna chorych.

Przed modlitwą Anioł Pański Franciszek powiedział: „Mówiąc o otwarciu Soboru przed 60 laty nie możemy zapomnieć o niebezpieczeństwie wojny jądrowej, która właśnie wtedy groziła światu. Dlaczego nie uczyć się z historii?”

„Także już wtedy były konflikty i wielkie napięcia, ale wybrano drogę pokojową” – dodał papież.

Następnie przytoczył słowa z Biblii: „Oto, co mówi Pan: zatrzymajcie się na drodze i popatrzcie dokoła, zapytajcie też o drogi przeszłości. Poszukajcie drogi wiodącej do dobra i tam się udajcie, a znajdziecie pokój dla waszego życia”.

Przywołując wydarzenia sprzed 60 lat papież nawiązał do poważnego kryzysu politycznego z czasów zimnej wojny między ZSRR i USA, które miały broń atomową. (PAP)

sw/ zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY