New York
50°
Partly Cloudy
6:45 am7:16 pm EDT
4mph
36%
30.09
WedThuFri
54°F
48°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Papież: patrząc na świat jestem „trochę pesymistą

16.02.2023

Papież Franciszek wyznał, że patrząc na świat i na trwające na nim wojny jest „trochę pesymistą” i uderza go okrucieństwo, jakie ma miejsce między innymi na Ukrainie. Włoski dziennik „La Stampa” opublikował w czwartek fragmenty rozmowy papieża z jezuitami w czasie jego niedawnej wizyty w Afryce.

„Otwórzmy oczy na świat: cały świat jest w stanie wojny. W Syrii trwa ona od 12 lat, trwa w Jemenie, w Birmie z dramatem ludu Rohingja. Także w Ameryce Łacińskiej są napięcia i konflikty. I jest wojna na Ukrainie” – oświadczył Franciszek.

„Zadaję sobie pytanie: czy ludzkość będzie miała odwagę, siłę czy też okazję, by się cofnąć? Cały czas idzie się naprzód ku przepaści” – dodał.

„W tych dniach uderzają mnie opowieści o przemocy, przede wszystkim okrucieństwo. Informacje, jakie napływają o wojnach, jakie trwają na świecie, mówią o takim okrucieństwie, że aż trudno o nim myśleć” – stwierdził papież i w tym kontekście wymienił też Ukrainę.

„Przykro mi to mówić, ale jestem trochę pesymistą” – oświadczył.

Wyraził także opinię, że dymisja papieża nie może stać się „modą”.

Przypomniał, że dwa miesiące po swym wyborze w 2013 roku napisał list w sprawie dymisji w przypadku, gdyby nie był w stanie sprawować dalej posługi z powodów zdrowotnych. Zaznaczył, że Benedykt XVI miał „odwagę” ustąpić, bo czuł, że nie ma już sił.

„Ja w chwili obecnej nie mam tego w planach. Uważam, że posługa papieża jest ad vitam”, dożywotnia – dodał Franciszek.

Zapytany, jaki jest sekret jego „prostoty”, odparł: „Ja prosty? Wydaje mi się, że jestem bardzo skomplikowany”. (PAP)

sw/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne