New York
75°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
5mph
81%
30.16
SunMonTue
90°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Papież: pokój nie może być oparty na równowadze zbrojeń i wzajemnym strachu

03.07.2022

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o dalsze modlitwy o pokój na Ukrainie, Podczas spotkania z wiernymi podkreślał, że pokój nie może być „oparty na równowadze zbrojeń i wzajemnym strachu”. „Nie dla świata podzielonego na mocarstwa w konflikcie, tak dla świata zjednoczonego między narodami i cywilizacjami, które się szanują” – mówił.

Zwracając się do tysięcy wiernych zebranych w Watykanie na południowej modlitwie Anioł Pański papież powiedział: „Módlmy się dalej o pokój na Ukrainie i na całym świecie”.

„Kieruję apel do przywódców państw i organizacji międzynarodowych, aby zareagowali na tendencję do podkreślania konfliktowości i kontrastów. Świat potrzebuje pokoju, ale nie pokoju opartego na równowadze zbrojeń, na wzajemnym strachu. Nie, tak nie. To oznacza cofnięcie historii o 70 lat” – oświadczył Franciszek.

Dodał następnie: „Kryzys ukraiński powinien być – i jeśli się chce – może jeszcze zostać wyzwaniem dla mądrych mężów stanu, gotowych budować w dialogu lepszy świat dla nowych pokoleń”.

Papież wyraził przekonanie, że „z Bożą pomocą jest to zawsze możliwe”.

„Ale trzeba przejść od strategii siły politycznej, ekonomicznej i militarnej do planu globalnego pokoju. Nie dla świata podzielonego na mocarstwa w konflikcie, tak dla świata zjednoczonego między narodami i cywilizacjami, które się szanują” – podkreślił papież.

W rozważaniach poprzedzających południową modlitwę mówił między innymi o pracy duszpasterskiej. Podkreślał, że można przygotować „doskonałe plany”, dopracowane w każdym szczególe, „przyciągać tłumy i mieć wiele środków”, ale też ostrzegł – „jeśli nie ma gotowości do braterstwa, misja ewangeliczna nie czyni postępów”.

Zachęcił ludzi Kościoła do refleksji: „Jak niesiemy innym dobrą nowinę Ewangelii? Czy robimy to w duchu i stylu braterstwa, czy też w duchu odgrywania pierwszoplanowej roli, konkurencyjności i skuteczności?”.

W lipcu, zgodnie ze zwyczajem, papież ogranicza swoją działalność i poświęca większość czasu na wypoczynek w Watykanie. Nie będą się odbywać środowe audiencje generalne, lecz zostaną utrzymane spotkania Franciszka z wiernymi na niedzielnej modlitwie Anioł Pański. Na 24-30 lipca zapowiedziano podróż Ojca Świętego do Kanady. (PAP)

sw/ szm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner