New York
34°
Fair
7:06 am4:28 pm EST
3mph
55%
30.07
FriSatSun
48°F
57°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Papież: ponawiam apel o natychmiastowe zakończenie wojny na Ukrainie

09.01.2023

Papież Franciszek zaapelował w poniedziałek o natychmiastowe zakończenie wojny na Ukrainie i nazwał ją „bezsensownym konfliktem”. W przemówieniu podczas noworocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym mówił, że trwa trzecia wojna światowa.

Zwracając się do ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej, papież powiedział: „Dzisiaj trwa trzecia wojna światowa zglobalizowanego świata, w którym konflikty dotyczą bezpośrednio tylko niektórych obszarów planety, ale w istocie angażują wszystkich”.

„Najbliższym i najnowszym przykładem jest właśnie wojna na Ukrainie ze śmiercią i zniszczeniem jako jej następstwami, atakami na infrastrukturę cywilną, które prowadzą do utraty życia ludzi nie tylko z powodu ładunków wybuchowych i przemocy, ale także głodu i zimna” – oświadczył Franciszek.

„Nie zapominajmy – wezwał- że wojna uderza szczególnie w osoby najsłabsze – dzieci, ludzi starszych, niepełnosprawnych i w niezatarty sposób rozrywa rodziny”.

„Mogę jedynie ponowić dzisiaj mój apel o natychmiastowe zakończenie tego bezsensownego konfliktu, którego skutki dotyczą całych regionów, także poza Europą z powodu reperkusji, jakie ma w dziedzinie energii i produkcji żywności, zwłaszcza w Afryce i na Bliskim Wschodzie” – dodał papież. (PAP)

sw/ tebe/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00