New York
66°
Sunny
5:33 am8:11 pm EDT
6mph
65%
30
TueWedThu
77°F
82°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Sport

PE w snowboardzie alpejskim – wygrane Król i Kwiatkowskiego oraz Austriaków

05.03.2023

Aleksandra Król i Oskar Kwiatkowski oraz Austriacy Martina Ankele i Christoph Karner wygrali zawody Pucharu Europy w slalomie gigancie równoległym. W Suchem k/Poronina wystartowało ponad 60 zawodniczek i zawodników z 11 krajów.

W sobotę na podium stanęli Aleksandra Król (F2 Dawidek Team), Ukrainka Annamari Dancha i Weronika Dawidek (F2 Dawidek Team), a wśród mężczyzn Oskar Kwiatkowski (AZS Zakopane), Austriak Aron Juritz i Michał Nowaczyk (AZS Zakopane).

Jak powiedzieli PAP mistrz świata i brązowa medalistka tegorocznego czempionatu globu z gruzińskiego Bakuriani, pierwszy dzień zawodów potraktowali jako treningowy, więc w niedzielę już nie wystartowali.

„Dziś odpoczywaliśmy, bo już niebawem ruszamy do Słowenii (Rogla, 15 marca), gdzie zamierzam zacięcie bronić swojej żółtej koszulki. Nigdy jeszcze Kryształowej Kuli nie było w moim zasięgu, teraz jest, więc na pewno zrobię wszystko, żeby ją w tym sezonie zdobyć” – podkreślił zawodnik zakopiańskiego AZS.

Kwiatkowski jest na czele klasyfikacji PŚ w slalomie gigancie równoległym, a w alpejskiej, obejmującej także slalom równoległy, plasuje się na czwartej pozycji. Król jest odpowiednio na czwartym i szóstym miejscu.

Suche, 04.03.2023. Polak Oskar Kwiatkowski na trasie slalomu giganta równoleg³ego podczas snowboardowych zawodów Pucharu Europy w Suchem, 4 bm. (js) PAP/Grzegorz Momot

„Prawdopodobnie w Rogli muszę wygrać, być może wystarczy drugie miejsc. Ta Kryształowa Kula jest na wyciągnięcie ręki, więc na pewno dam z siebie wszystko, aby spełnić to marzenie” – zapewniła nowotarżanka.

Ze Słowenii oboje ruszą do niemieckiego Berchtesgaden, gdzie w dniach 18 i 19 marca rozegrane zostaną slalom równoległy i jego wersja drużyn mieszanych.

„W tym sezonie mamy już z Olą na swoim koncie trzecie miejsce w tej konkurencji, stoki w Winterbergu i Berchtesgaden są bardzo podobne, więc liczymy na naprawdę dobry występ” – podsumował Kwiatkowski.

W niedzielę kwalifikacje przeszli zawodnicy zakopiańskiego AZS – Olimpia Kwiatkowska i Maria Chyc oraz Andrzej Gąsienica-Daniel i Mikołaj Rutkowski, jednak w kolejnych rundach odpadli z rywalizacji.

Tego dnia najlepsi okazali się reprezentanci Austrii Martina Ankele i Christoph Karner, a kolejne miejsca zajęli odpowiednio Annamari Dancha (Ukraina) i Cheyenne Loch (Niemcy) oraz Matthaeus Pink (Austria) i Mychajło Charuk (Ukraina).

Zawody w Suchem, które zgromadziły na starcie ponad 60 zawodniczek i zawodników z 11 krajów, rozegrano w bardzo dobrych warunkach śniegowych i pogodowych.

Puchar Europy wrócił do Polski po 18 latach, a po raz pierwszy zagościł pod Tatrami. Od 2000 do 2005 arenami rywalizacji były ośrodki narciarskie w Szczyrku i Krynicy-Zdroju.(PAP)

Autor: Joanna Chmiel

jch/ cegl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner