New York
73°
Mostly Cloudy
5:46 am8:18 pm EDT
4mph
89%
30.05
FriSatSun
86°F
86°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Pentagon: Ukraińcy rakietami wystrzelonymi z ciężarówek zatopili dwa rosyjskie okręty

08.09.2022

Stany Zjednoczone wyszkoliły ukraińskich żołnierzy, którzy zatopili dwa rosyjskie okręty wojenne rakietami Harpoon, zainstalowanymi na ciężarówkach – poinformował w środę rzecznik Pentagonu William La Plante.

Według La Plante’a Ukraińcy używali zmodyfikowanych pocisków Harpoon do uderzania w rosyjskie okręty. Jak podało Defence One, pociski te zostały zdemontowane z okrętu wojennego i zainstalowane na ciężarówkach.

„Zostały zdjęte z okrętu, umieszczone na kilku ciężarówkach z platformą, a następnie inna ciężarówka została podłączona kablem jako źródło zasilania. Okazało się, że w ten sposób rakiety można wystrzelić, a w następnym tygodniu zatopiono tymi pociskami dwa rosyjskie okręty” – powiedział rzecznik Pentagonu.

La Plante dodał, że użyte w ataku rakiety przeciwokrętowe Boeinga – Harpoon, zostały przekazane Ukraińcom przez jednego z sojuszników USA; nie sprecyzował jednak, o jaki kraj chodzi.

Rzecznik wyjaśnił, że pod koniec maja ukraińskie wojsko przeszło szkolenie w posługiwaniu się rakietami Harpoon, a w połowie czerwca Kijów ogłosił odbiór partii tych pocisków z Danii. (PAP)

zm/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner