New York
79°
Sunny
6:55 am6:33 pm EDT
5mph
55%
30.17
ThuFriSat
75°F
70°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Peru: Protesty zwolenników byłego prezydenta, w starciach z policją zginęły dwie osoby

12.12.2022

Dwie osoby zginęły, a co najmniej pięć zostało rannych w niedzielę podczas narastających w Peru protestów przeciwko nowej prezydent Dinie Boluarte oraz aresztowaniu byłego szefa państwa i rządu Pedro Castillo.

Demonstranci domagają się uwolnienia Castillo, dymisji Boluarte i rozpisania przyspieszonych wyborów powszechnych. Wzywają także do ogólnokrajowego strajku.

Szefowa biura rzecznika praw obywatelskich Peru, Eliana Revollar, powiedziała stacji radiowej RPP, że 15-latek i 18-latek zginęli podczas starć z policją w mieście Andahuaylas na południu kraju, „prawdopodobnie w wyniku ran postrzałowych”.

epa10361534 Police clash with protesters in favor of Pedro Castillo and against Congress, in the streets of downtown in Lima, Peru, 11 December 2022. The demonstrations, which have been replicated in other regions of the country, call for the early elections and the resignation of Boluarte, who took office on 07 December after the dismissal by Congress of her predecessor Pedro Castillo, who had ordered the dissolution of Congress. EPA/Aldair Mejia Dostawca: PAP/EPA.

„Żałujemy śmierci dwóch osób. Wzywam ludność do zachowania spokoju” – oświadczył minister spraw wewnętrznych Peru Cesar Cervantes.

„Życie żadnego Peruwiańczyka nie zasługuje na poświęcenie dla interesów politycznych. Ponawiam mój apel o dialog i wyrzeczenie się przemocy” – napisała na Twitterze Dina Boluarte.

Jak poinformowały władze, lotnisko w Andahuaylas zostało zamknięte „po atakach i aktach wandalizmu”, m.in. podpalony został tam skład paliwa. Niedziela była drugim dniem z rzędu gwałtownych starć demonstrantów z policją w pobliżu tego lotniska.

Według peruwiańskich mediów zwolennicy byłego prezydenta blokują drogi w innych częściach kraju. W wielu miastach, także w Limie, trwają demonstracje.

Pedro Castillo został aresztowany przez siły bezpieczeństwa w środę po tym, jak peruwiański parlament przegłosował jego dymisję. Wcześniej szef państwa ogłosił rozwiązanie parlamentu, a także wprowadził w kraju stan wyjątkowy.

Po przeprowadzeniu impeachmentu lewicowego prezydenta Castillo parlament wezwał wiceprezydent Dinę Boluarte do objęcia najwyższego urzędu w państwie. Po swoim zaprzysiężeniu pochodząca z Chalhuanca polityk powołała nowy rząd. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w Peru.

Sąd w Limie orzekł w czwartek, że zatrzymanie Castillo i osadzenie go w więzieniu odbyło się zgodnie z prawem. Sąd wydał też zgodę na 7-dniowy areszt dla byłego prezydenta, którego oskarża się o rebelię i o próbę zamachu stanu. (PAP)

sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY