New York
39°
Partly Cloudy
6:40 am5:38 pm EST
8mph
67%
30.09
FriSatSun
46°F
37°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Polonia

Piękny spektakl polskiej muzyki i tańca

18.01.2024
Zespół Pieśni i Tańca „Polanie” składa się z wykonawców w różnych grupach wiekowych

Krzysztof Medyna

Zespół Pieśni i Tańca „Polanie”, który od początku jego istnienia prowadzi dyrektorka i choreografka Hania Deja, już po raz drugi stworzył – wraz z gościnnie występującą Kapelą Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” – artystyczne przedsięwzięcie, godne obejrzenia przez wszystkich miłośników tego rodzaju sztuki.

Przepiękny, pełnowymiarowy spektakl polskiej muzyki i tańca miał miejsce w niedzielę, 3 grudnia, w Milford w stanie Connecticut. Był to już dziewiąty występ Polan na wielkiej scenie.

Wielu wzruszeń dostarczyli widzom najmłodsi wykonawcy

Zespół Polanie współpracuje z Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” już od kilku lat, a to głównie za sprawą pani prezes tego zespołu Elżbiety Kornaszewskiej. Kapela zapewnia spektaklowi doskonałą oprawę muzyczną i przewodzi jej znakomita skrzypaczka Anna Nogaj w towarzystwie równie wspaniałych – akordeonisty Kamila Szafrańskiego i kontrabasisty Piotra Szczepańczyka. Specjalną rolę spełnia tutaj grająca na instrumentach perkusyjnych Katarzyna Szewczyk, która oprócz tego koordynuje pracę chóru, składającego się z lokalnych wykonawców. Wśród nich błyszczy wspaniała mezzosopranistka Karolina Wojteczko, współpracująca z Polanami od 11 lat i która podczas spektaklu wykonała dwie pieśni wywołując wśród słuchaczy głębokie emocje i wręcz wzruszenie. W sumie całe przedstawienie dostarczało widzom co chwila wzruszeń, w czym dominowały maluchy, rezolutne, autentyczne i przede wszystkim kochane.

3. Polanie od kilku lat współpracują z Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”

Zespół Pieśni i Tańca „Polanie” składa się z wykonawców w różnych grupach wiekowych. Dzieci młodsze, starsze, młodzież oraz dorośli stworzyli bardzo spójny i dojrzały jak na amatorów aparat wykonawczy, który w wyniku bardzo intensywnej pracy, inwencji oraz determinacji instruktorki, a także nieocenionego artystycznego wsparcia ze strony polskich gości, podarował nam prawdziwą ucztę duchową.

Opisując wrażenia ze spektaklu nie można pominąć tutaj scenografii, za którą odpowiedzialni są Małgorzata Bielski i Kamil Jabłonowski, natomiast duży wkład w przygotowanie całego przedsięwzięcia wniosły Ewelina Lipiec i Agnieszka Perkowski.

Wspomniany koncert to wynik nie tylko lokalnych działań na rzecz krzewienia naszej rodzimej kultury, ale w tym konkretnym przypadku bardzo udana próba stworzenia mocnego, artystycznego przekazu, wynikająca z artystycznej pasji i ciężkiej pracy popartej talentem. Brawo i jeszcze raz brawo.

Za tym wszystkim stoją również niewidzialni bohaterowie. Mam tutaj na myśli rodziców dzieci i młodzieży, którzy od wielu już lat istnienia zespołu niestrudzenie wożą swoje pociechy na próby, motywując je do pracy w zespole, poświęcając czas, a także i pieniądze, bo przecież bez tych ostatnich nic się nie stanie.

Dorośli wykonawcy również poświęcają bardzo wiele swojego czasu i oczywiście sponsorują sami siebie.

Skoro mowa o pieniądzach, to muszę wspomnieć organizację, która niedawno wzięła pod swoje skrzydła Zespół Pieśni i Tańca „Polanie” i w oddany sprawie sposób czyni wszystko, żeby grupa istniała i funkcjonowała, pomimo że potencjał finansowy organizacji jest skromny. Mowa tutaj o Polish American Foundation of CT, której prezydentem jest Andrzej Błaszczyński. Pomoc w sfinansowaniu podróży artystów z Bydgoszczy to zasługa Fundacji Elizabeth & David Grove.

Osobiście widziałbym potrzebę większego wsparcia ze strony organizacji polonijnych i wierzę, że stopniowo uda się takie wsparcie uzyskać, chociaż w chwili obecnej artyści i kadra czują się zawiedzeni brakiem zainteresowania ze strony prężnych ośrodków polonijnych, takich jak Nowy Jork czy New Jersey. Ten stan rzeczy należy zmienić i dopracować się tego, żeby za rok podobny koncert artyści mogli zaprezentować na Manhattanie.

ZDJĘCIA: ARCH. POLAN

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY