New York
75°
Cloudy
5:42 am8:22 pm EDT
6mph
68%
30.04
SunMonTue
88°F
82°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Pielgrzymka Polonii do Amerykańskiej Częstochowy

28.07.2023
Ojciec Krzysztof podczas obchodów 25-lecia Fundacji Jana Pawła II w Nowym Jorku z zespołem "Maki", działającym pod kierownictwem Krystyny Olszewski ZDJĘCIA: ARCHIWUM o. KRZYSZTOFA

Komitet Polskiego Apostolatu wraz z księdzem arcybiskupem Thomasem Wenskim z Miami, FL, opiekunem Polskiego Apostolatu z ramienia USCCB, zaprasza wiernych na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej do Narodowego Sanktuarium w Doylestown, PA.

Stało się wielowiekową tradycją, że setki tysięcy wiernych z całej Polski pielgrzymują na Jasną Górę w Częstochowie na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Większość pielgrzymów podróżuje pieszo z różnych części kraju, a wielu innych podróżuje również autobusami, pociągami czy też samochodami do cudownej ikony Czarnej Madonny, aby wypraszać potrzebne łaski. 

Podobnie jak w Polsce, Polonia w Stanach Zjednoczonych udaje się do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA, w niedzielę, 27 sierpnia.

Ten rok to również 45. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły, arcybiskupa krakowskiego, na Stolicę Świętego Piotra. Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki będzie: „Ukazujmy wielkość dziedzictwa św. Jana Pawła II”.

Ojciec Krzysztof Wieliczko jako młody kapłan w Amerykańskiej Częstochowie

Z tej okazji Apostolat Polski upamiętnia i podkreśla wielki wkład św. Jana Pawła II do Kościoła powszechnego i świata. Pamiętamy inspirujące słowa św. Jana Pawła II o

godności każdej osoby ludzkiej, jego nauczanie Ewangelii i wzbudzony entuzjazm wiary na całym świecie. Jego zasługi dla Polski i Polonii są ogromne. Niektórzy porównali wybór Karola Wojtyły na papieża do innych przełomowych wydarzeń w historii Polski, takich jak chrzest Polski w 966 roku czy też odzyskanie niepodległości w roku 1918.

Apostolat Polski zaprasza wszystkich do kontynuacji polskiego zwyczaju celebrowania uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, zapraszając wszystkich do sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie (654 Ferry Road, Doylestown, PA) w niedzielę, 27 sierpnia 2023 roku. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11:00 programem artystycznym upamiętniającym św. Jana Pawła II, z udziałem między innymi młodzieżowego chóru “Przyjaźń” z Nowego Jorku. Będzie to doskonały muzyczno-wokalny trybut dla św. Jana Pawła II.

Uroczysta msza święta będzie koncelebrowana o godzinie 12:30, pod przewodnictwem arcybiskupa Tomasza Wenskiego z obecnymi księżmi. Na zakończenie mszy św. zostanie wręczona nagroda Polskiego Apostolatu “Pride of Polonia”. Nagroda ta jest przyznawana corocznie w celu wyróżnienia osób, które wniosły znaczący wkład w życie Polonii w Stanach Zjednoczonych. Laureatem tej nagrody w tym roku będzie ojciec Krzysztof Wieliczko OSPPE.

Ksiądz Wieliczko, członek zakonu paulinów, został wybrany również za jego wybitne wysiłki na rzecz upowszechniania kulturowego i duchowego dziedzictwa św. Jana Pawła II na całym świecie. Nasz laureat studiował na Papieskim Uniwersytecie w Krakowie i przyjął święcenia kapłańskie w 1987 roku. Po święceniach skierowany został do duszpasterstwa wśród Polonii w Stanach Zjednoczonych. Był proboszczem parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nowym Jorku oraz parafii św. Łukasza w Vernon, CT. Ks. Wieliczko przyczynił się do ufundowania ołtarza Matki Bożej Częstochowskiej w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku.  W roku 2003 uzyskał on stopień doktora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2002-2008 o. Wieliczko pełnił funkcję prowincjała zakonu paulinów w Stanach Zjednoczonych oraz przeora klasztoru w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA.  Przez ostatnie 12 lat pełnił posługę administratora Fundacji Jana Pawła II w Rzymie.

Polski Apostolat uznaje i docenia zasługi o. Krzysztofa Wieliczko w propagowaniu bogatej historii i dziedzictwa św. Jana Pawła II na wszystkich kontynentach.

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA FOTO: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

Pielgrzymkę Polonii do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Jej święto organizuje corocznie Komitet Polskiego Apostolatu, który współpracuje z Episkopatem Stanów Zjednoczonych w Waszyngton, DC w sprawach pastoralnych Polonii. Przewodniczącym Polskiego Apostolatu jest ks. Dariusz Gościniak, proboszcz kościoła Świętego Krzyża w New Britain, CT.

W sprawie dodatkowych informacji można się kontaktować z dr Teresą G. Wójcik, tel. 267-608-7978, e-mail: terigwojcik@gmail.com.

National Polish Apostolate Committee

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner