New York
45°
Mostly Cloudy
6:45 am7:16 pm EDT
8mph
83%
29.94
WedThuFri
54°F
48°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Społeczeństwo
Polonia

Pierwsza dama spotkała się w Waszyngtonie z przedstawicielami Polonii

01.03.2023

Polonijna edukacja i tożsamość narodowa były tematami spotkania pierwszej damy Agata Kornhauser-Duda z przedstawicielami Polonii w Waszyngtonie. Oświata polonijna stoi rodzicami, to państwa zasługa, że chcecie, by wasze dzieci uczyły się języka polskiego – podkreśliła małżonka prezydenta.

O spotkaniu pierwszej damy w Waszyngtonie z rodakami mieszkającymi poza Polską Kancelaria Prezydenta poinformowała w środę na swej stronie internetowej. Jak przekazano, o polonijnej edukacji i tożsamości narodowej z Agatą Korhauser-Dudą rozmawiali nauczyciele, rodzice i uczniowie dwóch placówek: Polskiej Szkoły przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie i Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii Matki Boskiej Królowej Polski i św. Maksymiliana Kolbe w Silver Spring.

„Oświata polonijna stoi rodzicami, to państwa zasługa, że chcą państwo, by dzieci, często przecież urodzone już w Stanach Zjednoczonych, uczyły się języka polskiego, zdobywały wiedzę o Polsce, pielęgnowały naszą kulturę i tradycję” – mówiła podczas spotkania pierwsza dama, cytowana w komunikacie prezydenckiej kancelarii.

Agata Kornhauser-Duda podkreśliła również szczególną rolę nauczycieli, którzy – jak mówiła – „wychowują młodzież w duchu patriotyzmu, w poszanowaniu dla naszych symboli narodowych”. „Ale jednocześnie dbają państwo o wpojenie uczniom tolerancji i dla kraju pochodzenia, i kraju zamieszkania. To bardzo wymagające i odpowiedzialne zadanie” – zauważyła.

Pierwsza dama poruszyła również temat motywacji młodych ludzi do podejmowania dodatkowego wysiłku, jaki wiąże się z nauką w szkole polonijnej. „Zdaję sobie sprawę, jaki to dla was wysiłek, kiedy rówieśnicy spędzają weekendy na rozrywkach, a wy na nauce. Nawet jeśli teraz tego nie doceniacie, wierzcie mi, że to wasz wielki kapitał na przyszłość. Wyrośniecie na dumnych Polaków i świadomych swojej wartości Amerykanów” – powiedziała.

Jak przekazała KPRP, podczas spotkania, w którym uczestniczył również ambasador Polski w USA Marek Magierowski, rozmawiano także m.in. o silnych związkach społeczności Polaków mieszkających w USA z krajem pochodzenia, pielęgnowaniu polskiej tożsamości i kultury. W komunikacie po spotkaniu czytamy również, że małżonka prezydenta zachęcała do udziału w akcji czytelniczej Narodowe Czytanie; zaprosiła również swoich rozmówców do wizyty w Polsce, a młodzież do podjęcia studiów wyższych na polskich uczelniach. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Foto: Kancelaria Prezydenta RP

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne