New York
75°
Partly Cloudy
5:46 am8:19 pm EDT
2mph
79%
30.07
ThuFriSat
84°F
86°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura
Polonia

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Kolęd

24.10.2023
FOTO: ARCH. MK - Recital Małgorzaty Kellis podczas finału Konkursu Szopek Krakowskich 2022 w Konsulacie Generalnym RP, akompaniuje jej na fortepianie Nicholas Kaponyas

Śpiew sprawia, że czujemy się szczęśliwsi

„Chciałabym, aby nasz konkurs jednoczył ludzi, wspierał narodowe tradycje, dawał motywację do działania dla najmłodszych, był platformą do spróbowania swoich sił poza szkołą” – mówi dr hab. Małgorzata Kellis, polska sopranistka mieszkająca w Nowym Jorku, pomysłodawczyni Międzynarodowego Konkursu Kolęd i jego współorganizatorka z Fundacją Nowodworskiego, która poprzez swoją działalność umacnia polskie tradycje i rozwija kontakty polsko-amerykańskie, głównie wśród młodzieży.

Kulturalna działalność Małgorzaty Kellis, udział w koncertach, nie tylko dla Polonii, ukazała jej sukcesy w tej profesji.

Jako śpiewaczka współpracowałam z wieloma operami w USA i w Polsce. Wykonałam jedenaście partii operowych i operetkowych o szerokim spektrum wymagań wokalnych, jak i technicznych. Dla przykładu: we współpracy z Operą Company of Brooklyn wykonałam partię Rozyny w “Cyruliku sewilskim” Rossiniego, z Mazowieckim Teatrem Muzycznym w Warszawie wykonałam partię Rozalindy w operetce “Zemsta nietoperza” Straussa, z Hudson Opera wykonałam karkołomną partię Toski w operze “Toska” Pucciniego.

Od kilku lat zajęłam się gatunkiem recitalowym. Było to organicznym następstwem przewodu doktorskiego, który ukończyłam w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a potem przewodu habilitacyjnego w Akademii Muzycznej w Łodzi. W obydwu przypadkach przedmiotem moich dociekań były pieśni. Występowałam w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Austrii, Rosji, Włoszech, Kanadzie, Chinach i Hong Kongu na takich scenach, jak Carnegie Hall, filharmonie w Warszawie, Zabrzu, Hongkongu, Gesteigu, Monachium, w Akademii św. Cecylii w Rzymie i w niezliczonych katedrach i zamkach na świecie. Zasiadałam w jury takich konkursów, jak: Lanzhou w Chinach, Hong Kong Music Festival, Big Apple Music Festival oraz byłam dyrektor artystyczną Międzynarodowego Konkursu im. Marceliny Sembrich-Kochańskiej w Nowym Jorku. Oprócz tego przez dwa lata wykładałam w college’u w Iowa.

Teraz jestem inicjatorką i dyrektor artystyczną Międzynarodowego Konkursu Kolęd dla głosów solowych i grup chóralnych, organizowanego przez Fundację Nowodworskiego w Nowym Jorku.

Co było inspiracją koncertu? Czy piękno i tradycja kolęd są odpowiedzią? A może dlatego, że kolędy opisują powstanie naszego świata wraz z narodzinami Chrystusa…

Od lat jestem znana Polonii z tradycji prezentowania w lokalnych kościołach polskich i międzynarodowych kolęd. Kolędy są mi bliskie, gdyż przypominają mi moje sielskie dzieciństwo: drogę na pasterkę, a pod nogami skrzypiący śnieg, cudowne szopki z Dzieciątkiem Jezus, opłatek i to dziecinne, pełne naiwności przekonanie, by czynić bliźniemu tak, jak chciałabym, aby czyniono mnie. Tak się składa, że Fundacja Nowodworskiego od kilku lat organizuje Konkurs Szopek Krakowskich. Dwukrotnie zaproszono mnie do uświetnienia ceremonii rozdania nagród i zaśpiewania, oprócz krótkiego programu, serii kolęd. Stąd zrodził się pomysł powołania Międzynarodowego Konkursu Kolęd dla głosów solowych i grup chóralnych. Wspólne kolędowanie to nie tylko tradycja: to jest żywe obcowanie z drugim człowiekiem, śpiew sprawia, że czujemy się szczęśliwsi.

Chciałabym, aby nasz konkurs jednoczył ludzi, wspierał narodowe tradycje, dawał motywację do działania, dla najmłodszych był platformą do spróbowania swoich sił poza szkołą.

Czy program ogranicza uczestnika tylko do języka angielskiego?

Jak nazwa konkursu wskazuje, jesteśmy otwarci na wszystkie rodzaje kolęd i pastorałek. Nie mamy żadnych preferencji językowych, choć nie ukrywam, że byłoby miło, gdyby polonijne grupy przygotowały przynajmniej jedną kolędę po polsku. Jednym z warunków przystąpienia do konkursu jest przygotowanie trzech kolęd, w czym jedna musi być po angielsku.

Jest to pierwsza edycja naszego konkursu i nie wiemy, jak zaawansowani muzycznie i wokalnie będą nasi uczestnicy. Dla solistów są dostępne trudne wokalnie kolędy, jak i dla grup chóralnych są ambitne części z oratoriów Haendla czy Bacha. Jak wspomniałam, jesteśmy otwarci na każdy rodzaj kolęd i pastorałek i zapraszamy wszystkich do wspólnego, konkursowego kolędowania. Zgłoszenia na konkurs przyjmowane są do 22 LISTOPADA, inf. strona internetowa:  www.sitenf.org.

Rozmawiała Elżbieta Popławska

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner