Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Sport

Piłkarska Liga Mistrzów – rekordowa seria Bayernu

07.10.2022
Giovanni Di Lorenzo (w środku) zdobywa drugą bramkę dla Napoli w Amsterdamie FOTO: EPA/MAURICE VAN STEEN

Piotr Zieliński zdobył bramkę dla Napoli w wygranym 6:1 wyjazdowym meczu z Ajaxem Amsterdam w 3. kolejce piłkarskiej Ligi Mistrzów. Barcelona, z Robertem Lewandowskim w składzie, przegrała w Mediolanie z Interem 0:1.

Zieliński trafił do siatki w 45. minucie, powiększając prowadzenie gości na 3:1. Wcześniej do siatki trafili Giacomo Raspadori (18.) i Giovanni Di Lorenzo (33.), ale najpierw prowadzenie Ajaxowi dał Ghańczyk Mohammed Kudus (9.).

Zieliński nie wrócił już na boisko po przerwie – zmienił go Francuz Tanguy Ndombele. Na początku drugiej połowy swojego drugiego gola uzyskał Raspadori (47.), a później na listę strzelców wpisali się jeszcze Gruzin Chwicza Kwaracchelia (63.) i Argentyńczyk Giovanni Simeone (81.).

Rezerwowym bramkarzem gości był Hubert Idasiak. Z kolei gospodarze od 73. minuty grali w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Serba Dusana Tadica.

To najwyższa porażka Ajaxu w europejskich pucharach w historii. Dopiero po raz drugi zespół z Amsterdamu stracił w meczu więcej niż cztery gole. Poprzednio przydarzyło mu się to w 1980 roku, kiedy przegrał z Bayernem 1:5.

Napoli w dobrym stylu rozpoczęło rywalizację w tym sezonie Champions League – wcześniej pokonało Liverpool 4:1 i Rangers FC 3:0. Lider włoskiej ekstraklasy jest także na czele tabeli grupy A z kompletem punktów i 13 strzelonymi bramkami. Trzy z nich uzyskał Zieliński.

Na drugie miejsce po zwycięstwie nad Rangers FC u siebie 2:0 awansował Liverpool – 6 pkt. „The Reds” zwyciężyli dzięki bramkom Trenta Alexandra-Arnolda z rzutu wolnego (7.) i Egipcjanina Mohameda Salaha z karnego (53.). Ajax ma trzy punkty i jest trzeci, a zespół ze Szkocji na razie poniósł same porażki.

Trzy bramki, podobnie jak Zieliński, ma w tym sezonie Ligi Mistrzów m.in. Lewandowski. Polak nie powiększył dorobku we wtorek, gdy jego Barcelona uległa Interowi 0:1 w grupie C. Zwycięską bramkę zdobył w doliczonym czasie pierwszej połowy Turek Hakan Calhanoglu. „Duma Katalonii” ma trzy punkty, Inter zgromadził sześć.

Na czele tej grupy z kompletem zwycięstw jest Bayern Monachium, który łatwo poradził sobie z outsiderem – Viktorią Pilzno. Podopieczni trenera Juliana Nagelsmanna zwyciężyli 5:0 po bramkach Leroya Sane (7. i 50.), Serge’a Gnabry’ego (13.), Senegalczyka Sadio Mane (21.) i Kameruńczyka Erica Maxima Choupo-Motinga (59.). Sane z czterema trafieniami awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji strzelców trwających rozgrywek.

Był to 31. z rzędu mecz Bawarczyków w fazie grupowej, w którym nie doznali porażki. To rekord rozgrywek. Do tego w bieżącej edycji wciąż nie stracili nawet bramki.

W grupie B nie przestaje zaskakiwać Club Brugge. Belgijski zespół wcześniej pokonał Bayer Leverkusen u siebie 1:0 i FC Porto na wyjeździe 4:0, a we wtorek ograł także w Belgii teoretycznie najsilniejszego ze swoich rywali w tej fazie – Atletico Madryt 2:0. Gole zdobyli Ghańczyk Kamal Sowah (36.) i Hiszpan Ferran Jutgla (62.). W 76. minucie rzutu karnego dla gości nie wykorzystał Francuz Antoine Griezmann – po jego uderzeniu piłka odbiła się od poprzeczki.

Zespół z Brugii zajmuje pierwsze miejsce z kompletem punktów i – podobnie jak Bayern – bez straconej choćby jednej bramki. Atletico ma trzy „oczka”, podobnie jak Porto i Bayer. W meczu w Portugalii gospodarze zwyciężyli 2:0.

W pierwszej połowie w Porto nie brakowało kontrowersji. VAR najpierw doprowadził do anulowania bramki dla gości, a później także do trafienia gospodarzy, ponieważ chwilę wcześniej doszło do zagrania ręką w polu karnym po przeciwnej stronie boiska. Zamiast strzelenia gola piłkarze FC Porto mogli więc go stracić, tyle że „jedenastki” nie wykorzystał Czech Patrik Schick.

W tym zamieszaniu po przerwie lepiej odnaleźli się gospodarze, a gole zdobyli Nigeryjczyk Zaidu Sanusi (69.) i Brazylijczyk Galeno (87.).

W grupie D triumfator Ligi Europy Eintracht Frankfurt zremisował u siebie z Tottenhamem Hotspur 0:0, natomiast Olympique Marsylia pokonał we Francji Sporting Lizbona 4:1. Ten drugi mecz rozpoczął się z ok. 20-minutowym opóźnieniem (autokar gości utknął w korku) i został rozegrany przy pustych trybunach. To kara za niewłaściwe zachowanie kibiców OM we wcześniejszych spotkaniach.

Wszystkie mecze poprzedziła minuta ciszy ku pamięci ofiar tragedii na stadionie piłkarskim w mieście Malang w Indonezji. Według danych z wtorku w wyniku zamieszek i po interwencji policji zginęło tam 131 osób.

W środę Juventus Turyn, z Wojciechem Szczęsnym, ale bez Arkadiusza Milika, odniósł pierwsze zwycięstwo w tym sezonie Ligi Mistrzów – pokonał u siebie Maccabi Hajfa 3:1. Bramkarz FC Kopenhaga Kamil Grabara puścił pięć goli w przegranym 0:5 meczu z Manchesterem City.

W Turynie w spotkaniu grupy H rywalizowały zespoły, które po dwóch kolejkach nie miały żadnego punktu. Kibice Juventusu wierzyli, że w starciu z ekipą z Izraela ich ulubieńcy wreszcie się przełamią. I rzeczywiście. Mimo braku w składzie Milika (polski napastnik miał ostatnio drobne kłopoty zdrowotne i w środę był rezerwowym) „Stara Dama” wygrała 3:1.

Adrien Rabiot (w wyskoku z lewej) podwyższa prowadzenie Juventusu na Allianz Stadium w Turynie FOTO: EPA/ALESSANDRO DI MARCO

Bohaterem gospodarzy okazał się Angel Di Maria. Argentyńczyk zaliczył trzy asysty – z jego podań dwukrotnie skorzystał Francuz Adrien Rabiot, a raz Serb Dusan Vlahović. Szczęsny musiał raz wyciągnąć piłkę z siatki. W 75. minucie, przy stanie 2:0 dla Juventusu, pokonał go w sytuacji na sam Dean David. Polak wybiegł daleko przed pole karne, ale nie zdołał zapobiec utracie gola.

W innym meczu grupy H Benfica Lizbona zremisowała u siebie z Paris Saint-Germain 1:1. Gola dla gości strzelił słynny Lionel Messi. To 127. trafienie argentyńskiego piłkarza w LM. W tabeli prowadzi PSG przed Benficą – oba zespoły po 7 pkt. Juventus ma 3 pkt, a Maccabi pozostaje z zerowym dorobkiem.

W grupie G tempa nie zwalnia lider Manchester City (9 pkt). Tym razem mistrzowie Anglii pokonali u siebie FC Kopenhaga 5:0. Dwie bramki zdobył Erling Haaland ≠ Norweg ma już pięć trafień w tym sezonie LM, na dodatek aż 14 w lidze angielskiej. Tym razem wystąpił tylko do przerwy, gdy gospodarze prowadzili już 3:0 i trener Pep Guardiola mógł sobie pozwolić na wprowadzenie zmienników. W bramce gości wrócił wracający po wielu tygodniach przerwy, spowodowanej kontuzją, Grabara. Polski bramkarz popisał się kilkoma udanymi interwencjami. Przy golach miał niewiele do powiedzenia. Może jedynie przy akcji zakończonej drugim trafieniem Haalanda – chwilę wcześniej odbił piłkę po strzale Hiszpana Sergio Gomeza. Dobiegł do niej Norweg i bez kłopotów umieścił w siatce.

„The Citizens” mają komplet 9 pkt, a druga jest Borussia Dortmund (6), która bez kłopotu pokonała na wyjeździe słabo spisującą się w tym sezonie Sevillę 4:1. Hiszpański zespół ma tylko jeden punkt, podobnie jak FC Kopenhaga.

W grupie E ciekawie zapowiadał się mecz Chelsea Londyn – AC Milan. Angielski zespół zaliczył falstart w LM, w dwóch poprzednich spotkaniach zdobył zaledwie punkt, ale w środę zrehabilitował się, zwyciężając gładko 3:0.

Sytuacja w tabeli jest bardzo ciekawa. Prowadzi dość niespodziewanie z pięcioma punktami FC Salzburg (pokonał 1:0 Dinamo Zagrzeb), Chelsea i Milan mają po cztery, a Dinamo trzy.

W grupie F broniący trofeum Real Madryt pokonał u siebie Szachtara Donieck 2:1 i z dziewięcioma punktami jest liderem. Drużyna z Doniecka zgromadziła 4 pkt. Na trzecie miejsce, po zwycięstwie u siebie 3:1 nad Celtikiem Glasgow, awansował RB Lipsk (3 pkt). Szkocki zespół pozostał z jednym punktem.

Ze względu na rozgrywany późną jesienią mundial w Katarze faza grupowa LM zakończy się wcześniej niż zwykle. Ostatnia kolejka rozegrana zostanie 1 i 2 listopada.