New York
45°
Clear
7:03 am4:28 pm EST
8mph
65%
29.9
TueWedThu
46°F
43°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Sport
Polonia

Pobiegli w dobrej sprawie i podzieli się dobrocią

26.10.2023
W biegu na pięć km wzięło udział ponad 70 osób / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Mimo obaw związanych z niesprzyjającą pogodą tegoroczna edycja charytatywnego „Biegu o Uśmiech Dziecka” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odbyła się w niedzielę, 24 września, i miała miejsce w Forest Park na Queensie. Dobroczynna impreza przyniosła też dla głównego organizatora – Children’s Smile Foundation – rekordowy dochód w porównaniu z pozostałymi jej dotychczasowymi sześcioma edycjami.

PR Children’s Smile Foundation

„Jestem pełen uznania dla szczytnego celu tego przedsięwzięcia, którym jest niesienie pomocy dzieciom pokrzywdzonym przez los. Dzięki cykliczności tego wydarzenia, również w tym roku możliwe będzie wsparcie kolejnych chorujących dzieci.

Cieszę się, że entuzjaści biegania biorący udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Fundację Uśmiech Dziecka mogą przyczynić się swoją aktywnością sportową do polepszenia zdrowia, a także warunków życia jej podopiecznych” – napisał w liście przesłanym do Children’s Smile Foundation konsul generalny Adrian Kubicki, który objął 7. edycję „Biegu o Uśmiech Dziecka” honorowym patronatem. Jego współorganizatorem tradycyjnie było stowarzyszenie Polska Running Team. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych – od tygodnia codziennie padał deszcz – wydarzenie się odbyło i cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Podczas rozpoczęcia biegu przemawiali m.in.: (od lewej) ks. Sławomir Szucki, konsul Mateusz Dębowicz, prezes Polska Running Team Paweł Myśliwiec i jego zastępczyni Kinga Tzach / Foto: KATE GAWLIK/THE PERECMAN FIRM

W sumie wzięło w nim udział ok. 150 osób, z czego ponad 100 osób to zawodnicy, w tym 30 dzieci. Byli także biegacze amerykańscy oraz z Polski, którzy akurat w tym czasie przebywali w Nowym Jorku. Średnia wieku uczestników biegu wynosiła 32,1 lat. Wielu z nich miało wcześniej obawy związane z tym, czy będą odpowiednie warunki do biegania bowiem w niedzielę, 24 września – według prognoz – cały dzień miała być ulewa.

Okazało się jednak, że rano przejaśniło się i mimo chmur wiszących nad Queensem, aż do końca sportowej imprezy nie spadła ani jedna kropla deszczu. Zaczęło padać dopiero po zakończeniu zawodów, w trakcie wręczania medali i trofeów zwycięzcom, co niestety uniemożliwiło zrobienie na koniec pamiątkowego zdjęcia wszystkich uczestników. Wielu z nich podkreślało, że pogoda, mimo iż była „niepewna”, to jednak spowodowała, że mieli idealne warunki do biegania ponieważ ani nie było za gorąco, ani też nie było mokro. Zawody tradycyjnie zostały rozegrane w dwóch grupach. Dzieci w wieku od 4 do 12 lat miały do pokonania dystans 1000 metrów, a pozostali zawodnicy odległość wynoszącą 5 km.

Uczestnicy biegu otrzymali okolicznościowe koszulki przygotowane specjalnie z myślą o 7. edycji „Biegu o Uśmiech Dziecka” / Foto: KATE GAWLIK/THE PERECMAN FIRM

Uczestników charytatywnej akcji, zarówno biegaczy jak i gości, przywitał Wojciech Maślanka, dyrektor wykonawczy Children’s Smile Foundation. Zawodnikom życzył powodzenia i jak najlepszych wyników na mecie. Zwrócił też uwagę na ideę „Biegu o Uśmiech Dziecka”.

„Podejrzewam, że dla większości z was, walka o miejsca jakie zajmiecie na mecie na pewno jest drugoplanowa, natomiast najważniejszy jest udział w tym charytatywnym wydarzeniu i wsparcie jakie dzięki temu okazujecie chorym i potrzebującym dzieciom, bo taki jest cel tej dobroczynnej imprezy sportowej ” – podkreślił Wojciech Maślanka.

Biegaczom dopisywały humory / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Głos zabrał także konsul Mateusz Dębowicz, który podziękował organizatorom za przygotowanie tego sportowego wydarzenia, a biegaczom za uczestnictwo. Życzył im także jak najlepszych wyników.

„Dziękuję państwu za to, że po raz kolejny pokazujecie, że polska społeczność w Nowym Jorku jest grupą aktywną, odpowiedzialną i chcącą uczestniczyć w życiu tego miasta” – zaznaczył konsul. Dodał, że mimo dużego zróżnicowania etnicznego Polonia jest bardzo widoczna.

„Polacy są uważani za aktywnych członków społeczeństwa nowojorskiego i wspaniale uzupełniają wielokulturowość tej metropolii. Dzieje się tak m.in. dzięki takim wydarzeniom jak ten dzisiejszy bieg” – dodał Mateusz Dębowicz.

Biegacze chętnie pozowali do zdjęć / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Z kolei krótką modlitwę odmówił oraz okolicznościowego błogosławieństwa uczestnikom biegu i tym, dla których to wydarzenie zostało zorganizowane, udzielił ks. Sławomir Szucki, wikariusz kościoła św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, który na sportowym wydarzeniu pojawił się w zastępstwie ks. Grzegorza Markulaka, proboszcza tej parafii i zarazem kapelana Children’s Smile Foundation.

„W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary dochowałem. Na koniec odłożono dla mnie nagrodę sprawiedliwości” – podkreślił kapłan, cytując fragment listu św. Pawła do Tymoteusza. Dodał, że w tym biegu nie będzie przegranych, „bo każdy kto robi coś w dobrej sprawie oraz dzieli się swoją dobrocią i miłością z innymi otrzyma zapłatę od Boga”.

Biegaczy na trasie dopingowały ich rodziny / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Z kolei o trasie do pokonania i o zasadach biegu opowiedział prezes Polska Running Team Paweł Myśliwiec oraz jego zastępczyni Kinga Tzach. Po zakończeniu oficjalnego powitania i udzieleniu krótkiego instruktażu związanego z biegiem, wśród jego uczestników dominowały już tylko sportowe emocje. Najpierw wśród najmłodszych zawodników oraz ich rodziców, którzy bardzo dopingowali swoje pociechy,a później wśród młodzieży od 13 roku życia oraz osób dorosłych.

Najszybszym biegaczem okazał się Artur Tyszuk, który dystans 5 km przebiegł w ciągu 19 minut i 25 sekund (19:25:10). Drugi był Paweł Myśliwiec (19:43.70), a trzeci Christian Kowalczuk (20:43.10). Z kolei najszybszą kobietą okazała się Arianna Moliere (21:30:30), druga była Katarzyna Domejko (24:00.80), a trzecia Monika Kwolek (26:06.10).

Wśród kobiet najszybsza na mecie była Arianna Moliere / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Dzieci nie miały robionego dokładnego pomiaru czasu, jednak wśród chłopców – na odcinku 1 kilometra – najszybciej finiszował Anthony Gwóźdź, drugi był Tomasz Rusin, a miejsce trzecie zajęli ex aequo – Alex Ryndak i Emmanuel Corona. Natomiast wśród dziewczynek najlepsza okazała się Emilia Kroczak, druga była Karolina Wolska, a trzecia Laura Kepler.

Na mecie na zwycięzców czekały medale i trofea, a na najmłodszych dodatkowo dostały medale uczestnictwa w 7. edycji „Biegu o Uśmiech Dziecka”. Wszyscy zawodnicy otrzymali także okolicznościowe koszulki. Medale i trofea wręczyli prezesi Children’s Smile Foundation oraz Polska Running Team – Joanna Gwóźdź i Paweł Myśliwiec – w towarzystwie konsula Mateusza Dębowicza. Były również prezenty ufundowane przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, które wręczyły przedstawicielki oddziału z Maspeth – Elżbieta Ringer i Justyna Łuczaj.

Na wszystkich czekał też słodki poczęstunek przygotowany przez Syrena Bakery. Tegoroczna 7. edycja „Biegu o Uśmiech Dziecka” zorganizowana wraz z Polska Running Team i pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku zakończyła się nie tylko sukcesem frekwencyjnym, ale również finansowym, co jest wynikiem współpracy organizatorów z wieloma wolontariuszami oraz sponsorami. Dzięki nim, jak również uczestnikom biegu oraz indywidualnym donacjom dochód z imprezy wyniósł 14 tys. dolarów. To rekordowa kwota zebrana podczas wszystkich dotychczasowych edycji tej dobroczynnej sportowej imprezy. Pieniądze te zostaną wykorzystane na pomoc podopiecznym Children’s Smile Foundation.

Wśród chłopców biorących udział w biegu na 1 km najszybsi byli:(od prawej) Anthony Gwóźdź (miejsce 1), Tomasz Rusin (miejsce 2) i Alex Ryndak (miejsce 3). Na zdjęciu także (od prawej w drugim rzędzie: prezes Children’s Smile Foundation Joanna Gwóźdź, konsul Mateusz Dębowicz i prezes Polska Running Team Paweł Myśliwiec / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Dzięki datkom uczestników i ciężkiej pracy oddanych wolontariuszy wraz z Polska Running Team po raz kolejny mieliśmy okazję wspomóc potrzebujące, chore dzieci – podkreśliła Joanna Gwóźdź, prezes Children’s Smile Foundation. – Przy wsparciu hojnych sponsorów, którzy zapewnili pomoc finansową byliśmy w stanie zorganizować kolejną wspaniałą imprezę na rzecz Fundacji Uśmiech Dziecka. W szczególności dziękujemy wszystkim uczestnikom, dzieciom i dorosłym, którzy w tak szczytnym celu, pomimo złych warunków pogodowych, zaszczycili nas swoją obecnością. Bez was nie byłoby to możliwe i za to jesteśmy bardzo wdzięczni” – dodała szefowa Children’s Smile Foundation.

Konsul Mateusz Dębowicz (z lewej) wręcza trofeum Emmanuelowi Coronie, który wraz z Alexem Ryndakiem zajął ex aequo trzecie miejsce. Na zdjęciu także prezes Children’s Smile Foundation Joanna Gwóźdź i prezes Polska Running Team Paweł Myśliwiec / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Ogromne podziękowania skierowała także w stronę wszystkich wolontariuszy, sponsorów i patronów medialnych.

Głównym sponsorem była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Charytatywną imprezę wsparły także firmy: ETS Contracting, Inc., Perecman Firm PLLC, Belvedere Bridge, Joanna Gwozdz Attorney at Law, Pulaski Association of Business and Professional Men, Arthur’s Funeral Home, Green & Szymanski – Low Offices, Block O’Toole & Murphy LLP-Paweł Wierzbicki, Vision Financial Planning, Victoria Consulting & Development LLC, Cobalt Mechanical, AMN Corporation, Grzegorz Wolski PT PC, Ella Business Center Insurance, All State-Robert Dworniczak, FT Services & Distribution LLC, JEPOL Construction oraz Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. JPII na Maspeth.

Zdobywczyni miejsca drugiego wśród kobiet Katarzyna Domejko wraz z prezesem Polska Running Team Pawłem Myśliwcem (z lewej) i konsulem Mateuszem Dębowiczem / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wśród patronów medialnych był oczywiście: „Nowy Dziennik”, a także „Biały Orzeł”, „Dwutygodnik Polonia”, „Kurier Plus”, „Super Express”, „Tygodnik Plus” oraz portale – www.Bazarynka.com i www.Poland.us (Dziennik Polonijny).

Children’s Smile Foundation już planuje kolejne charytatywne imprezy. Pierwszą z nich będzie bal – „The Great Gatsby Night”, który odbędzie się 28 października w Princess Manor na Greenpoincie. Następna to tradycyjne mikołaki, które będą miały miejsce na początku grudnia w Audytorium Akademii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie.

Zdobywczyni miejsca trzeciego wśród kobiet Monika Kwolek wraz z konsulem Mateuszem Dębowiczem. Z tyłu po lewej stoi prezes Polska Running Team Paweł Myśliwiec / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Zwycięzcy w kategorii 1K:

• dziewczynki:

1. Kroczak Emilia

2. Wolska Karolina

3. Kepler Laura

• chłopcy:

1. Gwóźdź Anthony

2. Rusin Tomasz

3. Ryndak Alex & Corona Emmanuel (ex aequo)

Zwycięzcy w kategorii 5K:

• kobiety:

1. Moliere Arianna (21:30:30)

2. Domejko Katarzyna (24:00.80)

3. Kwolek Monika (26:06.10)

• mężczyźni:

1. Tyszuk Artur (19:25:10)

2. Myśliwiec Paweł (19:43.70)

3. Kowalczuk Christian (20:43.10)

Najlepsi biegacze wśród mężczyzn (od lewej): Christian Kowalczuk (miejsce 3), Paweł Myśliwiec (miejsce 2) i Artur Tyszuk (miejsce 1). Na zdjęciu także prezes Children’s Smile Foundation Joanna Gwóźdź i konsul Mateusz Dębowicz / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00