New York
48°
Sunny
6:56 am4:30 pm EST
7mph
52%
29.9
MonTueWed
52°F
48°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Poczta Polska oddała hołd bohaterskim Pocztowcom

01.09.2022

Przedstawiciele Poczty Polskiej oddali w czwartek, 1 września br. hołd Obrońcom gmachu pocztowego w Gdańsku w 1939 r. – poinformowała spółka.

W komunikacie Poczta Polska podała, że w tym roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Poczta Polska „zaprezentowała unikalne znaleziska historyczne” np. odnalezioną w ostatnim czasie teczkę osobową Edmund Morawskiego. „Urzędnik Poczty Polskiej Gdańsk 1 w roku 1939 r. był na dwudniowym urlopie, ale nie uchroniło go przed tragicznym losem. Po aresztowaniu przez Gestapo, już 2 września trafił do obozu koncentracyjnego w Stutthofie, a następnie do obozów Sachsenhausen i Oranienburg. W niemieckich kazamatach spędził całą wojnę. Po wojnie – pomimo piętna, jakie odcisnęło na jego zdrowiu obozowe życie – ponownie zatrudnił się w Poczcie Polskiej i należał do pionierów służby pocztowo-komunikacyjnej” – przypomniano w komunikacie.

Gdañsk, 01.09.2022. Dyrektor Muzeum II Wojny Œwiatowej w Gdañsku dr hab. Grzegorz Berendt (C-L) podczas uroczystoœci przed Pomnikiem Obroñców Poczty Polskiej, 1 bm. w Gdañsku. Trwaj¹ obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny œwiatowej. (ad) PAP/Adam War¿awa

Zdaniem wiceministra aktywów państwowych, nadzorującego Pocztę Polską Jana Kanthaka „Pocztowcy wielokrotnie wykazywali się wielkim męstwem, odwagą i zaangażowaniem dla sprawy polskiej”. „Dzisiaj oddajemy hołd Obrońcom gdańskiego gmachu Poczty Polskiej. Pocztowcy, którzy stawili czoła niemieckiemu agresorowi, dali piękny przykład przywiązania do tak ważnych wartości, jak wolność i niepodległość. To właśnie dzięki takim postawom, Polska przetrwała tyle lat najpierw niemieckiej okupacji, a potem sowieckiego protektoratu” – podkreślił.

Jak zaznaczył wiceprezes Poczty Polskiej Andrzej Bodziony, spółka „dokłada wszelkich starań, aby pamięć o naszych pocztowych Bohaterach nigdy nie zaginęła, a ich walka i męczeństwo stały się symbolem i wzorem bohaterstwa, odwagi i heroizmu”.

W komunikacie poinformowano, że Poczta Polska ma jedno z największych i najcenniejszych archiwów zakładowych w Polsce. Podano, że spółka dysponuje wieloma dokumentami, potwierdzającymi zaangażowanie Pocztowców w zrywy niepodległościowe.

Przypomniano, że pracownicy instytucji byli uczestników wielu walk o wolność i godność Polaków. Jednym z takich wydarzeń była obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. 1 września 1939 r. równolegle z ostrzałem Westerplatte, Niemcy zaatakowali drugą ostoję polskości na terenie Wolnego Miasta – Urząd Pocztowy Gdańsk 1. „Odcięci od świata, z niewielkimi zapasami amunicji, bez prądu i wody, Pocztowcy heroicznie bronili się przed przeważającymi siłami niemieckimi. Bilans strat był tragiczny. Ci, którzy nie zginęli na miejscu lub nie zmarli w szpitalu, zostali skazani na śmierć i rozstrzelani. Tylko kilku osobom udało się przeżyć” – podano.

Poczta Polska zajmuje się świadczeniem usług pocztowych, bankowo-ubezpieczeniowych oraz usług logistycznych. Firma zatrudnia obecnie ponad 70 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7600 placówek, filii i agencji pocztowych.(PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ amac/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY