New York
75°
Fair
5:46 am8:19 pm EDT
5mph
79%
30.07
ThuFriSat
84°F
86°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Ameryka
Kultura

Podejrzany o atak na pisarza Salmana Rushdiego oskarżony o usiłowanie morderstwa

13.08.2022

Mieszkaniec stanu New Jersey Hadi Matar, podejrzany o atak na pisarza Salmana Rushdiego, został oskarżony o usiłowanie morderstwa. Powiadomiło o tym w sobotę biuro prokuratora okręgowego hrabstwa Chautauqua w stanie Nowy Jork.

Do incydentu doszło w piątek rano w Chautauqua Institution, gdzie pisarz przybył z wykładem o wolności artystycznej. Napastnik wdarł się na scenę i zaatakował Rushdiego. Został on kilkakrotnie pchnięty nożem i przebywa w szpitalu pod respiratorem.

„Osoba odpowiedzialna za wczorajszy atak, Hadi Mattar, został formalnie oskarżony o próbę zabójstwa drugiego stopnia i napaść drugiego stopnia” – przekazał prokurator okręgowy hrabstwa Chautauqua Jason Schmidt.

Jak dodał 24-letniego mężczyznę mieszkającego w Fairview, New Jersey, oskarżono w piątek w nocy. Jest przetrzymywany bez kaucji. Nie ustalono jeszcze motywów jego napaści.

Schmidt podkreślił, że stanowe i federalne organy ścigania, w tym także w New Jersey, prowadziły dochodzenie mające wyjaśnić planowanie i przygotowania poprzedzające atak. Od rezultatów będzie zależeć, czy postawione zostaną dodatkowe zarzuty.

Major Eugene J. Staniszewski z nowojorskiej policji stanowej mówił w piątek że władze starają się uzyskać nakaz przeszukania kilku przedmiotów znalezionych na miejscu zdarzenia, w tym plecaka i urządzeń elektronicznych. Według wstępnych ustaleń podejrzany był sam, ale władze chcą „upewnić się, że tak było” – tłumaczył Staniszewski.

Według NBC Matar urodził się w Kalifornii i niedawno przeniósł się do New Jersey. Miał przy sobie fałszywe prawo jazdy. Z mediów społecznościowych wynika, że sympatyzował z ekstremizmem szyickim i irańskim Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).

Funkcjonariusze FBI udali się w piątek wieczorem do jego mieszkania w Fairview, w hrabstwie Bergen, po drugiej stronie rzeki Hudson dzielącej New Jersey z Manhattanem. Nie podano innych szczegółów.

Urodzony w Indiach Rushdie, który mieszka obecnie w Nowym Jorku, spędził lata w ukryciu po tym, kiedy Iran nakłaniał muzułmanów do zabicia go po wydaniu powieści „Szatańskie wersety”. Pisarz naraził się na oskarżenia, że jego tom zawiera bluźniercze fragmenty.

Po opublikowaniu w 1988 roku książka została zakazana w wielu krajach z dużą populacją wyznawców islamu. Kilka miesięcy później ajatollah Ruhollah Chomeini, ówczesny najwyższy przywódca Iranu, ogłosił fatwę, czyli edykt religijny, wzywający muzułmanów do zabicia pisarza i wszystkich osób zaangażowanych w publikację tomu za bluźnierstwo – przypomniał Reuters.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner