New York
66°
Sunny
5:33 am8:11 pm EDT
8mph
64%
30.01
TueWedThu
77°F
82°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polska
Publicystyka
Technologie

Pojazdy autonomiczne coraz bliżej

07.06.2022

W ciągu kilku lat na polskich drogach mogą pojawić się samochody autonomiczne. Potrzeba jest jednak zmiana przepisów, infrastruktury, ale przede wszystkim stosunku kierowców do tych pojazdów. To wnioski płynące z konferencji „AV-Poland. Autonomiczna przyszłość transportu drogowego”, która odbywa się w Warszawie.
Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego profesor Marcin Ślęzak powiedział, że najszybciej można pojazdy prowadzone automatycznie można zastosować tam, gdzie jest ruch regulowany jak w przypadku pojazdów szynowych. „Chcielibyśmy, żeby te pojazdy autonomiczne woziły Kowalskiego do pracy czy dzieci do szkoły, ale w pierwszej kolejności będą to pojazdy profesjonalne, komunalne na przykład śmieciarki, pojazdy pocztowe, autobusy, kolejki, które jeżdżą po tej samej trasie” – powiedział szef ITS.
Z badań przeprowadzonych przez ITS, Ministerstwo Infrastruktury i Politechnikę Warszawską wynika, że ponad 63 procent Polaków nie ufa pojazdom autonomicznym. Zdaniem profesor Iwony Grabarek z Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej wynika to przede wszystkim z nieznajomości tej technologii. Badani byli w stanie więcej błędów za kierownicą przebaczyć człowiekowi niż maszynie, której decyzje również mogłyby mieć wpływ na ludzkie życie. Wiele osób boi się sytuacji przejęcia kontroli nad komputerem pokładowym autonomicznego samochodu przez hakerów, co mogłoby doprowadzić do wypadku. Większość wątpliwości dotyczących tych pojazdów znika, kiedy użytkownicy mieli kontakt z taką technologią – mówili eksperci.
Psycholog transportu doktor Ewa Odachowska-Rogalska wskazuje, że kierowcy, którzy przyzwyczajają się do autonomicznego samochodu, mają problemy z powrotem do samodzielnego ich prowadzenia w sytuacji, kiedy tego wymaga sytuacja na drodze. Z badań wynika także, że osoby, które najbardziej ufały tej technologii, najszybciej traciły umiejętność dobrego prowadzenia samochodu.
Obecnie pojazdy autonomiczne mogą poruszać się wyłącznie na specjalnie wyznaczonych trasach. Autobus „bez kierowcy” kursował już do gdańskiego ogrodu zoologicznego, a testy tego typu pojazdów były przeprowadzane między innymi wokół gdańskiego lotniska. Nadal kontrowersje budzą kwestie związane z prawną odpowiedzialnością za potencjalne szkody wyrządzone przez takie pojazdy i możliwości ich ubezpieczenia.
Konferencję „AV-Poland. Autonomiczna przyszłość transportu drogowego” patronatem objęło Polskie Radio Kierowców.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Pieśniewski/w dwi/

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner