New York
41°
Cloudy
7:00 am5:19 pm EST
1mph
73%
29.96
TueWedThu
43°F
54°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Polacy uważają, że wprowadzenie euro przyniosłoby wyższe ceny

13.01.2023

61 proc. respondentów pracowni Social Changes uznało, że w wyniku przyjęcia euro nastąpiłby w Polsce wzrost cen – poinformował w czwartek portal wPolityce.pl, który zlecił badanie.

Pracownia Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl przeprowadziła badanie, podczas którego zapytała Polaków, jaki wpływ na ceny produktów i usług miałaby rezygnacja ze złotego i wprowadzenie euro w Polsce.

Największa grupa badanych – 61 proc. – uznała, że w wyniku przyjęcia euro nastąpiłby wzrost cen. Przeciwnego zdania było 11 proc. 4 proc. oceniło, że ceny by się nie zmieniłyby. 24 proc. badanych wskazało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Portal dodał, że wzrostu cen po przyjęciu euro obawiają się elektoraty wszystkich największych partii politycznych.

„Wprowadzenie euro w Chorwacji potwierdziło, że rezygnacja z własnej waluty zawsze wiąże się z falą podwyżek. Takie były doświadczenia także innych narodów, choćby Słowaków czy Litwinów. Ceny rosną, równając do poziomów w Europie zachodniej. Płace, niestety, nie nadążają” – przypomniało wPolityce.pl.

Badanie zrealizowano metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) od 6 do 9 stycznia 2023 r. na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. Udział w nim wzięło 1056 osób.

ak/ joz/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY