New York
48°
Clear
7:09 am5:08 pm EST
6mph
45%
30.34
SunMonTue
52°F
48°F
37°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Policjanci oraz celnicy z Polski i Czech przejęli ponad tonę marihuany

18.10.2022

Policjanci oraz celnicy z Polski i Czech przejęli ponad tonę marihuany. Przedstawiciele polskiego Centralnego Biura Śledczego Policji oraz czescy celnicy poinformowali we wtorek o akcji zatrzymań, które rozpoczęły się w październiku 2021 roku.

Mimo trwających śledztw, prokuratury nadzorujące dochodzenia w obu krajach wydały zgody na upublicznienie informacji.

Celnicy wpadli na trop zorganizowanej czeskiej grupy, która wraz z polskim obywatelem handlowała marihuaną w ilościach hurtowych oraz rozprowadzała kokainę. Do Czech z zachodniej Europy trafiały sadzonki, które następnie tam hodowano, a potem przewożono marihuanę do Polski. Odwrotnym kanałem do Czech trafiała kokaina.

Inspektor Sławomir Banasiak z Centralnego Biura Śledczego we Wrocławiu powiedział PAP, że podczas zatrzymań, które rozpoczęły się w październiku 2021 roku, po kilkumiesięcznej pracy śledczej polskich i czeskich funkcjonariuszy, zatrzymano ośmiu Czechów i jednego Polaka.

Czescy celnicy zabezpieczyli 743 kg marihuany, a po polskiej stronie CBŚ zatrzymało 322 kg narkotyku. „Łącząc to razem, to wychodzi ponad tona narkotyków, przejętych przez organy ścigania w ramach jednej operacji o kryptonimie +Burak+” – powiedział funkcjonariusz CBŚ.

„Jeżeli osoby (zatrzymane) wyjaśniają w sprawie, są przesłuchiwane i przyznają się do winy, to mówią, ile razy przywozili kontrabandy z Hiszpanii, czy z Niderlandów do Polski. Wyliczono, że z zeznań wynika, że 49 razy” – powiedział Banasiak. „Po stronie polskiej zatrzymano 14 osób, z czego 12 zostało tymczasowo aresztowanych” – dodał.

Akcja polskich i czeskich służb w ramach operacji „Burak” rozpoczęła się w marcu 2021 roku. „Zostaliśmy zaproszeni przez kolegów z Czech do współpracy. Wskazano nam osobę, co do której my nie mieliśmy pewności (że uczestniczy w przestępstwie – PAP) i rozpoczęła się współpraca, któraś już z kolei, bo wcześniej współpracowaliśmy przy likwidacji fabryk tytoniowych i papierosów na terenie Słowacji i Polski, Także wówczas współpracowaliśmy ze Słowakami, Czechami” – powiedział inspektor Banasiak.

Dzięki tej współpracy na trasie A1 w województwie śląskim przeszukano samochód, którego kierowca przyjechał do Polski z Czech, i znaleziono 50 kg marihuany oraz 1 kg mefedronu. Trzy miesiące później na tej samej trasie znaleziono w samochodzie osobowym 5 kg marihuany. Następnie w ciężarówce TIR natrafiono na 67 kg marihuany ukrytej wśród ziemniaków.

Czescy celnicy powiedzieli na konferencji prasowej, że grupa przestępcza była bardzo dobrze zorganizowana i ostrożna. Używała zagłuszaczy sygnałów GPS, dronów i sprzętu noktowizyjnego, zmieniała trasy i posługiwała się fałszywymi dokumentami.

Piotr Górecki (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY