New York
45°
Mostly Cloudy
6:45 am7:16 pm EDT
8mph
83%
29.94
WedThuFri
54°F
48°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Polscy okuliści w Afryce pomogli ponad tysiącu pacjentom i przywrócili wzrok 101 chorym na zaćmę

09.03.2023

Polscy okuliści pomogli ponad tysiącu pacjentom i przywrócili wzrok 101 osobom mającym zaćmę. Operacje odbywały się w misyjnych szpitalach i przychodniach w Abong-Mbangu w Kamerunie i w Buarze w Republice Środkowoafrykańskiej – przekazała szefowa fundacji Redemptoris Missio Justyna Janiec-Palczewska.

Poznańska fundacja Redemptoris Missio przekazała PAP komunikat, w którym poinformowała o owocach pracy polskich okulistów, którzy 19. lutego br. wyjechali do Kamerunu jako wolontariusze, aby przywracać wzrok najbiedniejszym mieszkańcom kraju. Była to ich piąta wyprawa.

„Lekarze skonsultowali ponad 1000 osób i wykonali 101 operacji usunięcia zaćmy, które odbywały się w misyjnych szpitalach i przychodniach w Abong-Mbangu w Kamerunie i Buarze w Republice Środkowoafrykańskiej” – poinformowała szefowa fundacji Justyna Janiec-Palczewska.

Zwróciła uwagę, że na przybycie specjalistów chorzy czekali blisko rok. „Niektórzy w celu uzyskania pomocy, która jest dla nich przepustką do godnego życia, musieli przebyć pieszo ponad 100 km” – powiedziała Janiec-Palczewska.

Okulista Maciej Matuszyński przyznał, że praca była wymagająca ze względu na wysoka temperaturę sięgającą powyżej 35 stopni i ok. 80-procentową wilgotność.

„Zaćmy, które operowaliśmy, były z samego końca zaawansowania, bardzo twarde. Operacje trwały zazwyczaj 2-3 razy dłużej niż w Polsce” – wyjaśnił okulista.

Powiedział, że każdego dnia pod szpitalem czekało ok. 200 pacjentów z rodzinami. Przyznał, że nie wszystkim udało się pomóc z powodu zbyt dużego zaawansowania choroby.

Szpital polowy w Bouarze zorganizowały siły pokojowe ONZ, tzw. błękitne hełmy, stacjonujące w Republice Środkowoafrykańskiej przy współpracy z biskupem Mirosławem Gucwą.

Pod koniec marca fundacja Redemptoris Missio wyśle do portu w Duali kontener z pomocą humanitarną – poinformowała Justyna Janiec-Palczewska. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne