New York
50°
Partly Cloudy
6:45 am7:16 pm EDT
4mph
36%
30.09
WedThuFri
54°F
48°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Polska dziennikarka Bianka Zalewska otrzyma z rąk Pierwszej Damy prestiżową nagrodę za odwagę

06.03.2023
Fot. Adam Tuchliński

Polska korespondentka wojenna Bianka Zalewska otrzyma w środę nagrodę International Women of Courage (IWOC) Award, przyznawaną wybitnym kobietom z całego świata – poinformował w poniedziałek Departament Stanu USA. Nagrodę w Białym Domy wręczy Pierwsza Dama Jill Biden i szef dyplomacji Antony Blinken.

Jak podał w komunikacie Departament Stanu, polska reporterka, która relacjonuje wojnę na Ukrainie od samego jej początku, a w 2014 r. została ranna w wyniku ostrzału przez rosyjskie siły w Donbasie, odznaczyła się odwagą i determinacją, mimo kierowanych wobec niej pogróżek i kampanii dezinformacyjnych. Doceniono też jej działalność humanitarną i dokumentowanie rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

„W obliczu stale obecnych zagrożeń, p. Zalewska pozostaje nieustraszona i w dalszym ciągu przyjmuje uchodźców z Ukrainy, rzuca światło na rosyjskie zbrodnie, odpowiedzialnie i zgodnie z prawdą prowadzi relacje z linii frontu i osobiście dostarcza pomoc na Ukrainę” – napisano.

Zalewska jest dziennikarką TVN; współpracowała też m.in. z ukraińską Espreso TV.

W środę nagrodę IWOC otrzyma w Białym Domu razem z 10 innymi kobietami, m.in. znaną ukraińską medyczką i wolontariuszką Julią „Tairą” Pajewską oraz uczestniczkami protestów w Iranie.

Tegoroczna ceremonia będzie 17. edycją nagród, które – jak głosi komunikat – honorują „kobiety z całego globu, które zademonstrowały wyjątkową odwagę, siłę i przywództwo w promowaniu pokoju, sprawiedliwości, praw człowieka, wzmocnienie roli kobiet i dziewczynek w całej swojej różnorodności – często kosztem wielkiego osobistego ryzyka i poświęcenia”.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne