New York
73°
Mostly Cloudy
5:24 am8:27 pm EDT
4mph
51%
29.99
ThuFriSat
84°F
86°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Polska: Kolejni zatrzymani w śledztwie dot. grupy, która wyłudziła 11 milionów złotych

20.04.2023

Policjanci CBŚP na polecenie wielkopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej zatrzymali kolejne 10 osób w śledztwie dotyczącym grupy, która wyłudziła ponad 11 milionów złotych na szkodę spółek leasingowych. Łącznie w sprawie jest już 28 podejrzanych.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała PAP, że policjanci z poznańskiego CBŚP od kilku miesięcy ustalają sposób działania grupy, której członkowie popełniali przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom oraz obrotowi gospodarczemu. „W ostatnim czasie w ramach tego śledztwa policjanci CBŚP zatrzymali kolejnych 10 podejrzanych” – podała policjantka.

„Z zebranego materiału dowodowego wynika, że ich rola polegała na zawieraniu umów o leasingi, na podstawie fałszywych dokumentów znacznie zawyżających wartość sprzętu medycznego. Niektórzy wyszukiwali osoby, które potem stawały się leasingobiorcami” – wyjaśniła podinspektor.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. „Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa co do mienia znacznej wartości, prania brudnych pieniędzy pochodzących z tych przestępstw, w tym poprzez wystawianie nierzetelnych faktur, których łączna wartość przekroczyła, jak dotychczas ustalono 35 milionów złotych” – poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

„Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator wobec trzech podejrzanych skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu w całości podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozorów Policji oraz zakazów opuszczania kraju” – przekazała PK.

Według ustaleń śledczych przestępcza działała od 2015 r. do 2020 r. „Jej członkowie sprowadzali z Chin niskiej jakości i wartości sprzęt za kilkaset dolarów, określany jako sprzęt do medycyny estetycznej. Był on następnie opatrywany podrabianymi tabliczkami znamionowymi albo też, po oznaczeniu tabliczkami znamionowymi własnej marki był obejmowany zapewnieniami i deklaracjami o spełnieniu niezbędnych do jego używania wymogów technicznych, w tym oznaczeniem CE” – wyjaśniła PK.

„Następnie był sprzedawany za setki tysięcy złotych. Działalność grupy była prowadzona na wielu płaszczyznach – oprócz samego sprowadzania i podrabiania sprzętu medycznego, obejmowała również załatwianie klientów, przygotowywanie umów leasingowych, transferowanie środków uzyskanych tytułem zapłaty za zawarte umowy, a na końcu pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw oraz inwestowanie ich w inne działalności” – dodała PK.

Łącznie w tej sprawie jest już 28 podejrzanych. „Na poczet przyszłych kar i środków karnych, które mogą zostać orzeczone przez sąd względem podejrzanych, prokurator zabezpieczył w sprawie mienie w postaci pieniędzy, nieruchomości oraz pojazdów o łącznej wartości ponad 4,7 miliona złotych” – wyliczyła PK.

Za zarzucane czyny może grozić do 15 lat więzienia. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ ok/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner