New York
63°
Cloudy
6:45 am6:50 pm EDT
18mph
91%
30.02
MonTueWed
63°F
64°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Polonia

Polska konferencja w Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie

11.05.2023
Uczestnicy konferencji (od lewej): Tadeusz Antoniak (Komitet Smoleńsko-Katyński), Paweł Piekarczyk, Kateryna Smagliy (Ambasada Ukrainy), Aneta Antoniak (Kom. Smoleńsko-Katyński), Ken Pope (dyrektor Muzeum Ofiar Komunizmu), Yaroslaw Brisiuck (Ambasada Ukrainy), marszałek senior Antoni Macierewicz, Audra Plepyte (ambasador Litwy), Aldona Woś (Institut of World Politics), Denis Baranov (Białoruś), Adam Krzywosadzki (Ambasada RP) , Maris Selga (ambasador Łotwy), Filip Frąckowiak (dyr. Muzeum Zimnej Wojny), Jacek Szklarski (Kom. Smoleńsko-Katyński) ZDJĘCIA: Victims of Communism Museum

Muzeum Ofiar Komunizmu, znajdujące się w stolicy dyplomatycznego świata – Waszyngtonie, stało się miejscem, w którym mówiono o Polsce i jej historii. 25 kwietnia odbyła się tam konferencja „Remembering the Katyń Masarce”, którą we współpracy z muzeum zorganizował Komitet Smoleńsko-Katyński (Smoleńsk Disaster Commemoration Committee).

Aneta Antoniak

Konferencja, w całości w języku angielskim, była podzielona na część upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej, zamachu smoleńskiego, ofiar wojny na Ukrainie oraz sesję historyczną poświęconą zbrodni katyńskiej. Uroczystość skierowana była do odbiorców amerykańskich i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego. Wystąpień wysłuchało międzynarodowe środowisko waszyngtońskiej dyplomacji i dziennikarzy. Na uroczystość przybyli: ambasador Łotwy Maris Selga, ambasador Litwy Audra Plepyte, w zastępstwie ambasadora RP szef Misji RP przy Ambasadzie RP Adam Krzywosądzki, zastępca attaché obrony RP komandor Maciej Stadnicki, a także zastępca szefa Misji Ambasady Ukrainy w USA Yaroslav Brisiuck oraz przedstawiciele ambasady Bułgarii i niezależnej społeczności białoruskiej.

Uczestników przywitali dyrektor Victims of Communism Museum Ken Pope oraz Tadeusz Antoniak, przewodniczący Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, który opowiedział o działalności komitetu na przestrzeni kilku ostatnich lat i jego dalszych celach. Kolejno wystąpiła była ambasador Stanów Zjednoczonych w Estonii, a także obecna prezes Institute of World Politics Aldona Woś, która w bardzo emocjonalnym wystąpieniu opowiedziała historię swojego ojca, który, jako nastolatek wywieziony do Katynia wraz z innymi, cudem uniknął śmierci. Dziękowała za zorganizowanie wydarzenia, które powinno otwierać oczy wszystkim, którzy myślą, że historie jak zbrodnia katyńska to tylko przeszłość. 

Wystąpienie marszałka seniora Antoniego Macierewicza

Marszałek senior Sejmu RP Antoni Macierewicz w swoim referacie przyrównał zbrodnię katyńską do zamachu smoleńskiego, że był on początkiem przygotowań do wojny w Ukrainie. Marszałek Senior podkreślał i ostrzegał, że „(…) nie wolno ulegać imperializmowi ani nawet nieimperialistycznym skłonnościom jakiegokolwiek kraju. Nie zawsze (…) przynosi to szybkie skutki, ale z czasem takie rezultaty zawsze przychodzą. To wielka lekcja dla całej współczesnej Europy, dla całego świata”.

Wszyscy mówcy w swoich wystąpieniach, wspominając ofiary wszystkich tragedii, zwracali uwagę, że Rosjanie usuwali elity polskie, aby rozszerzać swoją strefę wpływów. Podobnie dziś dzieje się tak na Ukrainie, gdzie oprócz tego porywane są również ukraińskie dzieci. Podkreślano również jak ważne jest, aby jak najwięcej państw razem postawiło zdecydowany opór rosyjskiemu barbarzyńscy. 

Po Apelu Pamięci, zobrazowanym wideo, odczytanym przez członków Komitetu, a poświęconym ofiarom mordu w Katyniu, ale również zamachowi smoleńskiemu i ofiarom wojny w Ukrainie, zostały przedstawione referaty. Część panelową moderował ambasador Andrew Bremberg, prezes Muzeum i Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu.   

Przemawia Tadeusz Antoniak z Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego

Dr Karol Polejowski, wiceprezes IPN, w swoim referacie „Zbrodnia katyńska – rosyjska zemsta i komunistyczne ludobójstwo na oficerach polskich przedstawił w szerokim zakresie genezę mordu i cele Rosjan a także ofiary mordu.

Filip Frąckowiak, dyrektor Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Kuklińskiego, omówił konsekwencje mordu katyńskiego dla społeczeństwa PRL i Ludowego Wojska Polskiego aż do 1989 roku. 

Ambasador Andrew Bremberg, w swoim końcowym przemówieniu podziękował uczestnikom oraz prelegentom mówiąc m.in.: „Wiem, że nie muszę przekonywać naszych polskich przyjaciół jak ważne jest, żeby pamiętać o tych wydarzeniach. Ofiary zbrodni katyńskiej mają swoje ważne miejsce w muzeum. Moją misją, jak zresztą całego zespołu, jest przekonywać i edukować społeczeństwo amerykańskie, w jaki sposób odpowiadać na to zło, które przecież w dzisiejszym świecie dalej istnieje (…). Jestem przekonany, że tylko upamiętniając i czcząc ofiary możemy zapobiec rozprzestrzenianiu się zła, o którym świat niestety próbuje zapomnieć albo je umniejszyć”.   

Aneta Antoniak (KS-K) oraz Andrew Bremberg ­– prezes Muzeum i Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu

Uroczystość została zwieńczona koncertem barda środowisk niepodległościowych Pawła Piekarczyka pt. „Podziemna armia powraca”. Wykorzystując sztukę audiowizualną wraz z tłumaczeniami tekstów artysta poprowadził widzów szlakami żołnierzy drugiej konspiracji, ich walki, a także tęsknoty za ojczyzną. Obraz wzbudził w amerykańskich widzach wielkie poruszenie. 

Muzeum Ofiar Komunizmu znajduje się w centrum Waszyngtonu, w prestiżowym miejscu, około 300 metrów od Białego Domu. Ekspozycja przedstawia ofiary komunizmu i sowieckie interesy na świecie. Znajdują się tam również materiały dotyczące krajów, w których komunizm dalej trwa. Muzeum zbiera także świadectwa o zbrodniach komunizmu, w tym z Polski. 

Konferencja „Remembering the Katyń Masacre” była współfinansowana przez Polską Fundację Narodową, Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, Instytut Generała Kuklińskiego w Nowym Jorku oraz Windows-Okna. 

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY