New York
68°
Clear
5:28 am8:18 pm EDT
4mph
57%
29.82
WedThuFri
77°F
72°F
77°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Warto przeczytać
Polonia

Polska młodzież obradowała w ONZ

18.04.2023
Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie w projekcie Change the World Model United Nations w Nowym Jorku uczestniczyła już po raz czwarty / Foto: ARCHIWUM MONIKI TRZNADEL

Ponad 30 polskich uczniów wzięło udział w ogólnoświatowym projekcie edukacyjnym Change the World Model United Nations w Nowym Jorku, polegającym na symulacji obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Główne przemówienie podczas uroczystego zakończenia konferencji wygłosił (wirtualnie) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, a wśród gości specjalnych pojawił się m.in. Zbigniew Boniek.

Wojtek Maślanka

Tegoroczna edycja odbywającego się od 21 lat międzynarodowego projektu miała miejsce w dniach 24-26 marca. Obrady Change the World Model United Nations są realizowane przez Associazione Diplomatici, włoską organizację pozarządową, której pomysłodawcą i twórcą jest Claudio Corbino, pełniący w niej funkcję prezesa. Wydarzenie to ma na celu wyrabianie u młodzieży podejścia dyplomatycznego, kształcenia jej w kwestii przemówień publicznych oraz umiejętności językowych, a zwłaszcza korzystania z odpowiedniego, oficjalnego języka angielskiego, a także sposobu pisania rezolucji i wystąpień oraz funkcjonowania w grupie i pracy zespołowej. Poza tym jest okazją do nawiązania międzynarodowych znajomości i kontaktów oraz poznania struktury działania ONZ.

W tegorocznej edukacyjnej konferencji wzięło udział ponad 5000 uczniów z całego świata. Polskę reprezentowały dwie szkoły – I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie oraz I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego z Gliwic.

Pierwsza placówka (20 uczniów) uczestniczyła w Change the World Model United Nations już po raz czwarty (wcześniej w 2018, 2019 i po pandemicznej przerwie w 2022 roku), natomiast dla drugiej (13 uczniów) był to debiut. Jak wyjaśniła w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Monika Trznadel, koordynatorka programu Międzynarodowej Matury i zarazem opiekunka grupy uczniów z lublińskiego liceum, doroczne spotkania organizowane przez Associazione Diplomatici są projektem edukacyjnym przeznaczonym dla uczniów szkół ponadpodstawowych – czyli liceów i techników – w wieku od 15. do 19. roku życia.

Uczniowie z Lublina wszędzie promowali Urząd Marszałkowski w Lublinie – „Lubelskie. Smakuj Życie”, który był ich partnerem podczas wyjazdu na konferencję Change the World Model United Nations w Nowym Jorku / Foto: ARCHIWUM MONIKI TRZNADEL

„Polega on na symulacji obrad ONZ, podczas których młodzież wciela się w delegatów różnych komisji i różnych państw. Nidy nie reprezentują oni swojego kraju, tylko zostaje im przez organizatorów narzucone jakieś państwo. W związku z tym muszą nabyć konkretną wiedzę na jego temat w różnych dziedzinach i reprezentować ten kraj w symulacjach, czyli obradach ONZ” – podkreśliła nasza rozmówczyni. O tym, jakie państwo będą reprezentować, uczniowie wiedzą co najmniej sześć tygodni rozpoczęciem konferencji, ponieważ wcześniej biorą udział w internetowych szkoleniach.

„To jest taki przedsmak przed dużym spotkaniem w Nowym Jorku. W ramach tego mają dwa lub trzy spotkania tygodniowo, żeby się do odpowiednio przygotować. Piszą rezolucje, zdobywają wiedzę na temat kraju, który mają reprezentować. To jest czasochłonne i młodzież musi włożyć w to bardzo dużo pacy, zwłaszcza jeśli ktoś chce zabłysnąć na konferencji jako dobrze przygotowany delegat. Są to z reguły uczniowie mówiący płynie po angielsku oraz tacy, których to interesuje lub mają jakieś doświadczenie z podobnych symulacji organizowanych w Polsce lub Europie” – dodała Monika Trznadel.

W tym roku polscy delegaci jako członkowie różnych ONZ-towskich komisji reprezentowali m.in.: Włochy, Wielką Brytanię, Rosję i Syrię.

Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi oraz wojną w Ukrainie, kiedy to projekt został zorganizowany w hotelu Marriott Marquis, 21. edycja młodzieżowych obrad częściowo powróciła do głównego gmachu ONZ, gdzie wcześniej realizowany był cały projekt, ale również miała także miejsce w sali konferencyjnej najsłynniejszego hotelu na Times Square.

Główne przemówienie podczas ceremonii zakończenia projektu Change the World Model United Nations w Nowym Jorku wygłosił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego wystąpienie zostało odtworzone z taśmy / Foto: ARCHIWUM MONIKI TRZNADEL

W siedzibie Narodów Zjednoczonych odbyły się główne obrady z zaproszonymi gośćmi oraz ceremonia zakończenia całej akcji. W tym roku, podczas uroczystego zakończenia ogólnoświatowego projektu edukacyjnego Change the World Model United Nations, główne przemówienie wygłosił polski minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który niestety ze względu na swoje obowiązki ostateczne nie mógł pojawić się osobiście na tej ceremonii, ale przygotował wystąpienie, które zostało odtworzone z taśmy. Poza tym wśród gości honorowych był Zbigniew Boniek, który również zaprezentował swoje przemówienie, a także jego były klubowy kolega z Juventusu Turyn Marco Tardelli.

Warto podkreślić, że w 2018 roku główne przemówienie wygłosił 42. prezydent USA Bill Clinton, który także uczestniczył w ceremonii zamknięcia projektu w roku ubiegłym. Natomiast na inauguracji w 2022 roku pojawił się ukraiński piłkarz Andrij Szewczenko, co było związane z wojną w Ukrainie.

Podczas ceremonii kończącej międzynarodową konferencję młodzieży wręczane są nagrody i wyróżnienia dla najlepszych delegatów. Polska reprezentacja z Lublina w tym roku otrzymała dziewięć wyróżnień, co na pewno jest dużym sukcesem uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica, i w dodatku nie pierwszym, ponieważ już w 2018 roku uczniowie tej placówki otrzymali nagrody, i to nawet główne.

Polska młodzież chętnie robiła sobie pamiątkowe zdjęcia przy nowojorkskich symbolach. W tle zdjęcia – pomnik pokoju znajdujący się naprzeciwko głównego budynku ONZ / Foto: ARCHIWUM MONIKI TRZNADEL

Wszyscy uczestnicy spotkań odbywających się w ramach Change the World Model United Nations byli bardzo zadowoleni z udziału i przebiegu całości imprezy, i wyjechali z Nowego Jorku nie tylko z pozytywnymi wrażeniami, ale również nowymi znajomościami, a przede wszystkim ze zdobytym doświadczeniem politycznym.

„Dzieci są bardzo zadowolone z faktu, że mogły wziąć udział w tym projekcie oraz zobaczyć, jak działa i wygląda ONZ. Mają fantastyczne przemyślenia i wnioski na temat funkcjonowania dyplomacji oraz tego, dlaczego pewne sprawy przechodzą tam łatwiej, drugie trudniej, a innych wcale nie udaje się uzgodnić. Uczniowie zobaczyli, jak wyglądają negocjacje, a także wzięli w nich udział, więc zrozumieli, na czym to wszystko polega, co i kiedy można mówić itp. To bardzo otworzyło im oczy na postrzeganie polityki i dyplomacji. Zrozumieli, że wiele spraw załatwia się w kuluarach a nie podczas obrad czy debaty” – wyjaśniła Marta Herman, koordynatorka i opiekunka grupy delegatów z Gliwic.

W podobnym tonie wypowiedziała się także Monika Trznadel, która również zwróciła uwagę, na ogromne koszty, z którymi muszą się zmierzyć szkoły i uczniowie biorący udział w konferencji.

„Projekt jest realizowany z wielkim rozmachem i robi ogromne wrażenie na młodzieży. Nie jest też tanim przedsięwzięciem, ponieważ nawet same ceny przelotów z Polski do Nowego Jorku są bardzo wysokie – podkreśliła nasza rozmówczyni. – Na szczęście mieliśmy duże wsparcie z Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Polsce, która właściwie w 90 procentach sfinansowała udział uczniów z dwóch polskich liceów, z Lublina i Gliwic.

Obie szkoły są placówkami publicznymi z programem międzynarodowej matury” – dodała koordynatorka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. Partnerem tej szkoły w realizacji projektu był także Urząd Marszałkowski w Lublinie: 'Lubelskie. Smakuj Życie'”, który delegaci mocno promowali zarówno w ONZ, jak i wszędzie, gdzie się pojawiali podczas pobytu w Wielkim Jabłku. Odwiedzili także m.in. Konsulat Generalny RP na Manhattanie oraz zwiedzili Nowy Jork.

Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odwiedzili siedzibę Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Na zdjęciu z wicekonsulem Stanisławem Starnawskim (w środku) / Foto: ARCHIWUM MONIKI TRZNADEL

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner