New York
75°
Rain Shower
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
82%
30.17
SunMonTue
91°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Polska: Na majówkę nad morzem będzie chłodno i wietrznie. Na południu cieplej, ale… deszczowo

29.04.2023

Na majówkę nad morzem będzie chłodno i wietrznie. Na południu cieplej, ale i deszczowo. Najlepszym miejscem – z uwagi na pogodę – będzie Roztocze, Pojezierze Mazurskie lub Wielkopolskie – mówi PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

“W sobotę zachmurzenie i deszcze ale na niedzielę mam dobre informacje. Nad Polską ma się rozwijać układ wysokiego ciśnienia, więc wyż będzie on spychał wilgotne powietrze i powodował więcej przejaśnień. Tylko początkowo na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Małopolsce oraz w woj. świętokrzyskim będzie padał deszcz. Jednak po południu zdecydowane więcej słońca” – mówi Walijewski.
Temperatury od około 8 – 9 nad morzem, na przeważającym obszarze kraju od 13 do 15 st. Celsjusza, nieco cieplej na Podkarpaciu, tam 16 stopni. Przy tym wiatr słaby i umiarkowany.
“Poniedziałek, a więc pierwszy dzień maja, będzie słoneczny w całym kraju, z dosyć wysokimi wartościami temperatury. Niestety wciąż najchłodniej nad morzem, tam 9 – 10 st. Pozostała część kraju – przeważnie od 12 do 16 st., ale od Dolnośląskiego, poprzez Małopolskie, aż po Podkarpacie – 18, a niewykluczone, że nawet 19 stopni. Niestety na krańcach południowych mogą się pojawiać delikatne opady deszczu” – prognozuje.
Podkreśla, że we wtorek czeka nas “kontynuacja miłej aury z poniedziałku”. “Nawet będzie jeszcze cieplej” – dodaje rzecznik IMGW.
Na Podkarpaciu na termometrach zobaczymy 20 stopni. W Małopolsce ok. 18 – 19 st., na Lubelszczyźnie też ok. 19 st. Niestety mogą tam występować opady deszczu, a także burze.
W pozostałej części kraju stosunkowo ciepło, bo od 14 do 16 st. “Cały czas poszkodowane będzie wybrzeże. Tam zaledwie od 7 do 9 stopni. Jeżeli ktoś wybiera się na majówkę nad morze, to musi się przygotować na chłody i deszcze, przyda się kurtka przeciwdeszczowa i polar” – radzi Walijewski.
W środę znów ma napłynąć nad Polskę arktyczne powietrze i to spowoduje, że nad morzem wciąż będzie 8 – 9 stopni, w centrum ok. 11, a na południu zaledwie 12 – 13. Na północy spodziewane są przymrozki.
Wiatr i powietrze pochodzenia arktycznego spowodują, że odczuwalna temperatura będzie jeszcze niższa. Więcej wilgoci, spadną przelotne deszcze. To ochłodzenie może się utrzymać nawet do niedzieli.
Synoptyk przestrzega również przed wycieczkami w góry. “Warunki w górach są trudne. Przybędzie jeszcze trochę śniegu, a następnie popada deszcz. To wszystko zmarznie i będzie jeszcze gorzej” – mówi. (PAP)
Autor: Wojciech Kamiński

wnk/ ok/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner