New York
75°
Mostly Cloudy
5:24 am8:27 pm EDT
9mph
47%
30
ThuFriSat
84°F
86°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Publicystyka
Kultura

Polska: Odsłonięto mural poświęcony Agnieszce Osieckiej

10.10.2023

W Warszawie, na Saskiej Kępie w 87. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej odsłonięto mural z podobizną poetki. „Chcieliśmy stworzyć coś, co w pełni odda Agnieszkę Osiecką” – powiedział współtwórca muralu i kompozytor Marek Grela.

Na Saskiej Kępie, na ścianie budynku przy ulicy Francuskiej 33, odsłonięto w poniedziałek mural poświęcony Agnieszce Osieckiej. Mural powstał w 87. rocznicę urodzin wybitnej poetki, dziennikarki i autorki tekstów ponad 2 tysięcy piosenek. Mural został zaprojektowany i wykonany przez projektantkę ceramiki Martę Piróg i malarza Marka Grelę. Elementem charakterystycznym muralu są fioletowe bzy wykonane z ceramiki.

„Chcieliśmy stworzyć coś, co w pełni odda Agnieszkę Osiecką i tą kwintesencją są słowa. Postanowiliśmy, aby to był portret pisany, czyli wizerunek, który będzie stworzony cały ze słów” – mówił PAP.PL współtwórca muralu Marek Grela. Portret pisarki wykonany jest z cytatów z jej twórczości, co widać dopiero na zbliżeniach muralu. Słowa ozdobiono „tym, czym Saska Kępa żyje, czyli szalonym, zielonym bzem” – dodał Grela.

Mural powstawał niecałe trzy tygodnie i jak podkreśliła współautorka muralu Marta Piróg, takie artystyczne projekty powstają dość szybko. „Elementy mozaiki są zawsze na naszych muralach, a na tym muralu ceramiczną mozaiką jest fragment w postaci bzu” – dodała.

Obecny podczas uroczystego odsłonięcia muralu kompozytor Adam Sławińki wspominał, jak pierwszy raz zetknął się z twórczością Agnieszki Osieckiej. „Pewnego dnia ktoś w telewizji podrzucił taśmę z nagraniami Studenckiego Teatru Satyrycznego, posłuchałem i pomyślałem sobie, że miło byłoby pracować z Agnieszką Osiecką. Wracam do domu, dzwoni do mnie Janek Borkowski i pyta czy bym nie napisał muzyki do tekstu Osieckiej. Cud – taśma, marzenie i realizacja” – powiedział Sławiński.

Piosenkarka Irena Santor podkreśliła, że dom Osieckiej był prawdziwy i ciepły. „Agnieszka Osiecka była swojską, zwyczajną osobą. Można było się z nią porozumieć. Jeśli chodzi o tekst to nie było mowy, żeby coś poprawiać. Ona była utalentowana, tak bezbrzeżnie. Bardzo szkoda, że nie ma już Agnieszki” – podsumowała Santor.

Po odsłonięciu muralu zebrani na miejscu miłośnicy Saskiej Kępy i twórczości Agnieszki Osieckiej, artyści oraz przyjaciele poetki przeszli na róg ulicy Francuskiej i Obrońców, gdzie znajduje się pomnik poetki. Posadzono tam symboliczny krzak bzu.(PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

ag/ aszw/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner