New York
39°
Partly Cloudy
6:40 am5:38 pm EST
8mph
67%
30.09
FriSatSun
46°F
37°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Polska: Poseł Grzegorz Braun wykluczony z udziału w posiedzenia Sejmu po zgaszeniu gaśnicą menory chanukowej

12.12.2023

Marszałek Sejmu podjął decyzję o wykluczeniu z udziału w posiedzeniu Sejmu posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Wykluczenie ma związek z zakłóceniem obrządku religijnego na terenie Kancelarii Sejmu i uniemożliwianiem prowadzenia obrad. Wobec Brauna ma zostać tez skierowany wniosek do prokuratury.

We wtorek po południu poseł Konfederacji Grzegorz Braun zabrał gaśnicę, która stała w Sejmowym korytarzu, podszedł do menory chanukowej i zgasił ją, zakłócając odbywający się na terenie Kancelarii Sejmu obrządek religijny.

W związku z incydentem poseł KO Witold Zembaczyński złożył wniosek o przerwanie obrad. „Przed chwilą doszło do niebywałego zdarzenia. Została przerwana uroczystość o tle religijnym. To jest niedopuszczalne” – powiedział.

„Poseł Braun dokonując napaści na uroczystości religijne na polskiej ziemi, gdzie wydarzył się holokaust, dokonał aktu hańbiącego” – dodał. „Wnoszę o przerwanie obrad. Wezwanie pana posła Brauna do Prezydium Sejmu celem wykluczenia z obrad. (…) Nie ma miejsca na akty antysemickie” – mówił.

Po tych słowach w trybie sprostowania głos zabrał Grzegorz Braun, który mówił, że „nie może być miejsca na akty rasistowskiego, plemiennego, dzikiego, talmudycznego kultu”.

„Nie jesteście państwo świadomi przesłania treści tego aktu, zwanego niewinnie świętami chanuka” – mówił. Dodał, że przywraca „stan normalności i równowagi kładąc kres aktom satanistycznego, talmudycznego, rasistowskiego tryumfalizmu”.

Poseł Braun nie reagował na wezwania wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka do opuszczenia mównicy. Obrady przejął Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który zaznaczył, że na podstawie art. 22b regulaminu Sejmu stwierdza, że na terenie należącym do Kancelarii Sejmu naruszył spokój lub porządek. „W związku z tym zbierze się prezydium, które podejmie stosowne uchwały dotyczące jego ukarania”.

Ostrzegł go, że jeżeli jeszcze raz z mównicy Sejmowej będzie obrażał wyznawców innych religii, wykluczy go z obrad.

Braun ponownie wyszedł wtedy na mównicę.

„Na podstawie art. 175 ust 5 podejmuje decyzję o wykluczeniu pana z posiedzenia Sejmu. Zgodnie z regulaminem Sejmu proszę opuścić salę posiedzeń” – zwrócił się do Brauna Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Hołownia poinformował, że wobec posła Grzegorza Brauna zostanie skierowany wniosek do prokuratury w związku z zakłóceniem przez niego obrzędu religijnego na terenie Kancelarii Sejmu.

W związku z incydentem zarządzono pięć minut przerwy.

„Ta sytuacja z pewnością powinna od całej grupy parlamentarnej wymagać jedności. Myślę, że tak, jak tu jesteśmy, nie zgadzamy się, nie tylko z prawej strony, ale również z innej strony politycznej z tym, co się wydarzyło” – mówił po wznowieniu obrad poseł PiS Grzegorz Puda.

Puda w imieniu klubu PiS złożył wniosek o kolejną przerwę. „Myślę, że to pozwoli nam ochłonąć w tej sytuacji” – powiedział Puda.

Przerwę w obradach zarządzono do chwili podjęcia decyzji przez Prezydium Sejmu.

W rozmowie z dziennikarzami Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że Prezydium Sejmu jeszcze we wtorek zdecyduje o karze finansowej dla posła Brauna. Wyraził „swoje najgłębsze ubolewanie z powodu tego, co się stało”.

„To nie powinno mieć miejsca. Chcę też jasno powiedzieć, że na podstawie danych monitoringu, precyzyjnej klasyfikacji czynu pana Brauna, zostanie przeciwko niemu skierowany wniosek do prokuratury, najpewniej z paragrafu mówiącego o zakłóceniu obrządku religijnego” – poinformował Hołownia.

Podkreślił, że „to nie powinno nigdy mieć miejsca i jest policzkiem dla polskiego Sejmu, że coś takiego, przez nieodpowiedzialne, głupie, niemądre zachowanie jednego z posłów, reprezentantów narodu, stało się dzisiaj w tym budynku”. Zaznaczył, że „nie będzie żadnej tolerancji dla rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu i jakichkolwiek innych dewiacji – dopóki ja jestem marszałkiem Sejmu”

We wtorek w Sejmie odbywała się uroczystość poświęcona żydowskiemu świętu Chanuki. Z powodu incydentu korytarze Sejmu zostały zasnute proszkiem z gaśnicy, której użył poseł Braun. Święto Chanuki upamiętnia dzieje zapisane w I i II Księdze Machabejskiej, która mówi o wojnie wyzwoleńczej w 164 r. p.n.e.

Zapalanie światła jest jedną z najważniejszych czynności Chanuki. Pierwszego wieczoru po zachodzie słońca gospodarz domu zapala świecę główną i świecę pierwszą. Drugiego dnia zapala znowu świecę główną i pierwszą oraz drugą itd. Świece zapala się od lewej strony. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ mir/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY