New York
79°
Fair
5:41 am8:23 pm EDT
5mph
49%
30.08
SatSunMon
86°F
88°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Polska: Prezydent dał do zrozumienia, że prawdopodobnie zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu w ostatnim momencie

25.10.2023

Prezydent Andrzej Duda jasno dał do zrozumienia, że zwoła pierwsze posiedzenie nowego Sejmu prawdopodobnie w ostatnim momencie, użył frazy, że nie chce skracać kadencji tego Sejmu – mówił w środę lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

W środę odbywa się kolejna tura konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych. Przed południem do Pałacu Prezydenckiego przybyli przedstawiciele KKW Trzecia Droga: lider Polski 2050 Szymon Hołownia oraz prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

„Prezydent jasno dał do zrozumienia, że zwoła pierwsze posiedzenie nowego Sejmu prawdopodobnie w ostatnim momencie, użył frazy, że nie chce skracać kadencji tego Sejmu” – powiedział Hołownia po spotkaniu.

Jak dodał, prezydent kilkukrotnie zapewniał, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie „nominowania danej osoby na premiera w pierwszym kroku”. „Rozważa w tej chwili różne opcje i my też po przebiegu tej rozmowy wierzymy w deklaracje pana prezydenta” – dodał lider Polski 2050.

Hołownia zaznaczył, że rozmowa dotykała też takich aspektów jak kwestie bezpieczeństwa, energetyki, pozycji Polski w Unii Europejskiej i na arenie międzynarodowej.

„Byliśmy szczegółowo pytani o plany naszego ugrupowania i przyszłej koalicji w tych obszarach. Myślę, że to była dobra rozmowa, pokazująca też ze strony pana prezydenta i taka deklaracja padła, wolę współpracy i rozmowy o wszystkich rzeczach, które będą dotyczyły Polski, z przyszłym rządem, dla którego większość gwarantuje Trzecia Droga” – powiedział.

Na godz. 13.00 zaplanowano spotkanie z KW Nowa Lewica, a na godz. 15.00 z KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Konsultacje prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie rozpoczęły się we wtorek. Pierwszymi, z którymi rozmawiał prezydent byli we wtorek politycy PiS – premier Mateusz Morawiecki, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik partii Rafał Bochenek.

Później Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej: szefem PO i kandydatem opozycji na premiera Donaldem Tuskiem, a także Barbarą Nowacką (Inicjatywa Polska), Adamem Szłapką (Nowoczesna), Urszulą Zielińską (Zieloni) oraz Marcinem Kierwińskim (PO). (PAP) = Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ par/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner