New York
50°
Mist
7:02 am4:29 pm EST
10mph
87%
29.99
MonTueWed
54°F
46°F
45°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura

Polski dyrygent Jerzy Maksymiuk odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina

25.10.2023

Kompozytor i dyrygent Jerzy Maksymiuk odebrał w środę w Warszawie tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. To, co robiłem, to zawsze z prawdziwą pasją i wiarą w to, że robię to dobrze – powiedział.

Jerzy Maksymiuk urodził się w Grodnie, ale dzieciństwo spędził w Białymstoku, gdzie rozpoczął swoją edukację muzyczną. Tworzy muzykę symfoniczną, kompozycje kameralne, balet, pieśni oraz muzykę filmową. W środę, w Warszawie, kompozytor odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Warszawa, 25.10.2023. Dyrygent, pianista i kompozytor maestro Jerzy Maksymiuk otrzyma³ tytu³ doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, 25 bm. (ad) PAP/Tomasz Gzell

„To w Warszawie kończyłem swoje studia i pamiętam swojego profesora Bogusława Madeja, któremu tyle zawdzięczam. Wspaniale pisał, malował i chciałem dzisiaj zrobić ukłon w stronę profesora, bo ja dziś też dyrygowałem, grałem i pisałem” – powiedział PAP.PL w środę Jerzy Maksymiuk po otrzymaniu tytułu doktora honoris causa.

Wspominał, że swoją karierę muzyczną rozpoczął od pisania, potem grał na fortepianie. „Tak się jednak stało, że państwo najbardziej mnie znają z mojego dyrygenckiego świata” – podkreślił.

Warszawa, 25.10.2023. Dyrygent, pianista i kompozytor maestro Jerzy Maksymiuk otrzyma³ tytu³ doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina W Warszawie, 25 bm. (ad) PAP/Tomasz Gzell

Maksymiuk jest twórcą Polskiej Orkiestry Kameralnej, był również pierwszym dyrygentem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. „Wszystko, co robiłem, to zawsze robiłem z prawdziwą pasją i wiarą w to, że robię dobrze” – podsumował artysta.(PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

ag/ mir/

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00