New York
39°
Clear
7:08 am4:28 pm EST
8mph
62%
30.26
SatSunMon
43°F
43°F
41°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Warto przeczytać
Polonia

Polski student laureatem konkursu Departamentu Energii USA

19.10.2022
Alex Kołodziej jest obecnie studentem piątego roku University of Arizona College of Architecture / Foto: ARCHIWUM MARIUSZA KOŁODZIEJA

Alex Kołodziej wraz z trójką kolegów z University of Arizona College of Architecture wygrali Solar Decathlon Design Challenge, organizowany przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych. Dzięki projektowi „The Avenue” zdobyli pierwsze miejsce w swojej kategorii Multifamily Building oraz główną nagrodę Commercial Divisions.

„Zarówno ja jak i koledzy z mojego zespołu byliśmy w szoku, gdy usłyszeliśmy, że nasz uniwersytet zajął miejsce pierwsze i otrzymuje główną nagrodę. Studenci wielu innych uczelni uczestniczących w konkursie pracowali nad swoimi projektami przez dwa semestry, natomiast my rozpoczęliśmy przygotowania dopiero na początku tego roku” – podkreśla Alex Kołodziej. Dodaje, że nad swoim pomysłem pracowali od stycznia do kwietnia, oraz że wykorzystali wiedzę zdobytą w ciągu czterech lat studiów.

„Gdy weszliśmy na scenę aby odebrać trofeum, pamiętam tylko jak się do siebie uśmiechaliśmy z niedowierzaniem, że rzeczywiście udało nam się to osiągnąć. Ogólnie byłem bardzo dumny z mojej grupy, która włożyła w ten projekt bardzo dużo pracy i poświęciła na to wiele dni i nocy” – wyjaśnia polski student. 

Wraz z nim nad nowatorskim pomysłem pracowali: Andrew Norris, Jonah Cummins-Mikkalson i Nhan Vo. Cała czwórka tworzyła zgrany zespół, a każdy z nich zajmował się inną częścią projektu. Alex Kołodziej był odpowiedzialny za jego stronę graficzną. Byli oni jedną z trzech grup reprezentujących University of Arizona College of Architecture podczas Solar Decathlon Design Challenge i startowali w kategorii Multifamily Building (budownictwo wielorodzinne). Opiekę nad tymi zespołami z ramienia arizońskiej uczelni sprawował Jonathan Bean, adiunkt architektury i zrównoważonych środowisk budowlanych. 

Makieta nagrodzonego projektu „The Avenue” ze statuetkami (po bokach) dla jego twórców / Foto: ARCHIWUM ALEXA KOŁODZIEJA

W sumie w finale konkursu zorganizowanego przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych wzięło udział 55 grup studenckich, reprezentujących 38 uczelni z całego świata. Konkurowali oni w sześciu różnych kategoriach: New Housing, Retrofit Housing, Attached Housing, Office Building, Education Building oraz Multifamily Building. W tej ostatniej najlepszym i najciekawszym pomysłem okazał się projekt „The Avenue”, stworzony przez grupę studentów, w której był m.in. Alex Kołodziej. Zdobyli oni także główną nagrodę konkursu – Commercial Divisions. 

W ramach projektu „The Avenue” zaproponowali oni trzykondygnacyjną, wielofunkcyjną zabudowę na terenie obecnego parku RV Sleepy Hollow, przeznaczonego dla samochodów kempingowych. Znajduje się on w dzielnicy Miracle Manor w Tucson w Arizonie, którą zamieszkują głównie rodziny o bardzo niskich dochodach oraz samotne matki z dziećmi.

Projekt obejmuje rozproszony system ogrzewania i chłodzenia SunBlock, który łączy wytwarzanie energii słonecznej z energią cieplną. Oprócz mieszkań dla około 360 osób „The Avenue” zawiera nowy dystrykt handlowy, stwarzający nowe miejsca pracy oraz możliwość zatrudnienia mieszkańców, a przez to podreperowania ich budżetu. Projekt posiada również przestrzeń edukacyjną i rekreacyjną oraz zapewnia możliwość prowadzenia zajęć pozalekcyjnych i wakacyjno-letnich dla dzieci, co w przypadku samotnych matek jest bardzo potrzebne.

„The Avenue” – zwycięski projekt w Solar Decathlon Design Challenge, zorganizowany przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych. Jego autorami są: Alex Kołodziej, Andrew Norris, Jonah Cummins-Mikkalson i Nhan Vo / Foto: ARCHIWUM ALEXA KOŁODZIEJA

„The Avenue” obejmuje prefabrykowany zespół modułowy dla jednostek mieszkalnych w celu zminimalizowania kosztów i emisji dwutlenku węgla podczas budowy. Modułowy charakter konstrukcji budynków pozwala szybko i sprawnie montować je w całość oraz wytwarzać poszczególne jego elementy w innym miejscu. Kompleks jest osłonięty dachem wykonanym z przetworzonego plastiku i służy jako baza dla paneli fotowoltaicznych wyprodukowanych z folii organicznej. W projekcie wykorzystano również kolor skontrastowany z białymi panelami z terakoty, aby nawiązać do historycznej i kulturowej przeszłości Tucson oraz lokalnej architektury. 

„Cieszymy się, że jurorzy docenili znaczenie naszego projektu, który wykorzystuje potencjał opłacalnych i ultrawydajnych budynków” – podkreśla Jonathan Bean. Adiunkt architektury i zrównoważonych środowisk budowlanych na University of Arizona College of Architecture dodaje, że projekt ten może nie tylko zapewnić bardzo pożądane tanie mieszkania dla ludzi o niskich dochodach, ale także wystarczającą ilość energii cieplnej potrzebnej do schłodzenia prawie każdego domu w Tucson.

Nagrody dla twórców projektu „The Avenue”. Z lewej strony statuetka za pierwsze miejsce w kategorii Multifamily Building, z prawej nagroda główna – Commercial Divisions / Foto: ARCHIWUM ALEXA KOŁODZIEJA

Radość z decyzji komisji konkursowej podkreślali także studenci, którzy wymyślili koncepcję kompleksu „The Avenue” i opracowali jego projekt. Jak powiedział wcześniej Alex Kołodziej, było on bardzo szczęśliwy, gdy okazało się, że jego team wygrał konkurs.

„Zdobycie głównej nagrody w Solar Decathlon Design Challenge 2022 jest największym osiągnięciem w mojej akademickiej karierze i momentem, którego nigdy w życiu nie zapomnę. Ta nagroda wiele znaczy dla naszego zespołu, mojego wykładowcy Jonathana Beana oraz uniwersytetu, a którym studiuję, ponieważ dowodzi, że nasze pomysły i koncepcje dotyczące tworzenia dzielnic z odnawialną energią w Tucson są realnym planem na przyszłość” – podkreślił polski student.

Również jego ojciec, Mariusz Kołodziej – znany polonijny biznesmen – jest bardzo zadowolony i dumny z osiągnięć syna. W rozmowie z „Nowym Dziennikiem” podkreśla, że jest on bardzo ambitnym studentem. Od dziecka interesował się historią i architekturą, ale również nowymi technologiami.

„Zawsze uważałem, że najlepszą inwestycją jest edukacja, ponieważ zapewnia lepszą przyszłość i wynosi każdego na wyższy poziom. Dzięki temu można się rozwijać jeszcze bardziej” – podkreśla ojciec Alexa. Dlatego zadbał o dobrą edukację syna już od najmłodszych lat. Duży wpływ na jego rozwój miało także poznawanie świata i podróże wraz z grupą uczniów w ramach programu „People to People Student Ambassador”.

„Zwiedził prawie cały świat i odwiedził wszystkie kontynenty. Pasjonuje się historią i architekturą, więc dzięki temu miał okazję poznać ją z różnych stron” – wyjaśnia Mariusz Kołodziej. Dodaje, że jeżeli się robi to, co lubi, to nie tylko taką pracą nie można się znudzić, ale wykonuje się ją bardzo dobrze i ma się w niej odpowiednie osiągnięcia.

Alex Kołodziej jest obecnie studentem piątego roku University of Arizona College of Architecture. Po zdobyciu dyplomu zamierza kształcić się dalej, m.in. ma w planach napisanie pracy doktorskiej.

Autor tekstu: WOJTEK MAŚLANKA

Alex Kołodziej z ojcem, znanym biznesmenem polonijnym Mariuszem Kołodziejem / Foto: ARCHIWUM MARIUSZA KOŁODZIEJA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY