Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Polskie Stowarzyszenie Młodzieży rośnie w siłę

05.02.2024
Na Balu Młodzieży bawiło się 400 studentów i przyjaciół PSM

Aleksandra Słabisz

Na tegoroczny Bal Młodzieży, zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Młodzieży, przyjechali studenci i sympatycy aż z sześciu stanów. W tym roku PSM świętuje 5-lecie działalności i rusza z programem stypendialnym im. Eugenii Aniśko.

PSM działa od 5 lat i ma ponad 3 tysiące członków

Nowy Jork, New Jersey, Connecticut, Floryda i Massachusetts – to stany, w których Polskie Stowarzyszenie Młodzieży (PSM) ma swoich członków i sympatyków. Przedstawiciele klubów studenckich działających na uczelniach w tych stanach – od Rutgers przez University of Pittsburgh, St. John’s University, Columbię po Yale – wzięli udział w tegorocznym Balu Młodzieży. “Wśród nas są studenci, absolwenci, jak również uczniowie polskich szkół dokształcających” – mówi Jakub Staniewski, prezes PSM, które powstało w 2019 r. i teraz świętuje 5-lecie działalności. Dodaje, że PSM jest federacją zrzeszającą polskie kluby studenckie na uczelniach w USA i Kanadzie.

Większość członków PSM to studenci i absolwenci amerykańskich i kanadyjskich uczelni, a także uczniowie szkół polonijnych

Podczas balu Jakub Staniewski ogłosił, że PSM rusza z programem stypendialnym im. Eugenii Aniśko – działaczki polonijnej, założycielki i wieloletniej dyrektorki Polskiej Szkoły Dokształcającej w Clark, NJ, która była najprężniejszą szkołą na Wschodnim Wybrzeżu. “Nasza organizacja składa się z młodzieży i istnieje dla młodzieży. Jej celem jest wspieranie najambitniejszych wśród nas, mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Tych, którzy mają potencjał zmieniania świata. Chcemy inwestować w ten drzemiący w młodych potencjał” – powiedział w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” Staniewski. Fundusz stypendialny zasilą dochody z pierwszych trzech Balów Młodzieży, nabór wniosków na tegoroczny program zostanie ogłoszony wiosną, a stypendium rozstrzygnięte zostanie w połowie roku.

Oprócz stypendium stowarzyszenie szykuje w tym roku szereg innych programów i wydarzeń. “Wsłuchaliśmy się w sugestie młodzieży, która chętna jest do integrowania się, i realizujemy je” – powiedział Jakub Staniewski, zapowiadając wyjazdy narciarskie oraz spotkanie networkingowe w Konsulacie Generalnym RP, jak również dyskotekę walentynkową w Centrum Polsko-Słowiańskim. “Powraca tradycja dyskotek dla studentów i młodzieży. One odgrywają ważną rolę integracyjną w naszym środowisku. Umożliwiają kontakt z nowym młodymi ludźmi, których możemy potem zachęcić do angażowania się w wydarzenia polonijne innych organizacji i integrowania w szerszym polonijnym środowisku” – mówi prezes PSM.

Polskie Stowarzyszenie Młodzieży istnieje od 5 lat. W ciągu tego niedługiego czasu liczba członków organizacji urosła do ponad 3 tysięcy. “Członkiem PSM może być każdy, ale nasze programy skierowane są do osób w wieku od 15. do 30. roku życia. Nie trzeba być Polakiem, aby uczestniczyć w naszych wydarzeniach” – mówi prezes PSM. Większość członków PSM to obecni uczniowie szkół polonijnych, studenci i absolwenci amerykańskich i kanadyjskich uczelni. “Absolwenci stają się mentorami młodszych członków stowarzyszenia” – wyjaśnia Staniewski, który sam w tym roku obchodzi 10-lecie działalności polonijnej.

Tegoroczny bal był trzecim zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Młodzieży

Tegoroczny Bal Młodzieży odbył się w Da Mikele Illagio w Nowym Jorku, a jego głównym sponsorem była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Był trzecim organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Młodzieży, ale 22. w tradycji Balów Studenta/Balów Stypendysty, zapoczątkowanej w 1997 r. przez działającą wówczas Organizację Studentów Polskich (PSO), która w 2021 r. po 30 latach działalności została przejęta i połączona z Polskim Stowarzyszeniem Młodzieży.

Pierwszy bal z serii Balów Młodzieży odbył się dwa lata temu i zgromadził 200 osób. Kolejny przyciągnął 300, a na tegorocznym bawiło się już 400 osób. Każdy z balów ma swój motyw przewodni, np. Wielki Gatsby albo – jak tegoroczny – Zaczarowany Ogród.

“Podczas wystąpień na konferencjach w Polsce pytano mnie o tajemnicę osiągania sukcesu. Tłumaczyłem, że niektórzy za sukces uważają umiejętność zmiany świata. Jednak nie chodzi o cały świat. Zmiana świata jednej osoby to niesamowity sukces, więc pamiętajmy, aby inspirować się nawzajem, poznawać i budować siłę i przyszłość polskiej społeczności” – powiedział Jakub Staniewski podczas balu.

Bal Młodzieży objęty został patronatem konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego, który pogratulował młodzieży działalności, podkreślając jak ważne jest utożsamianie się ze środowiskiem polonijnym i przyznawanie do polskich korzeni.

Bal Młodzieży patronatem honorowym objął Adrian Kubicki – konsul generalny RP

Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka wyraziła uznanie dla członków klubów studenckich, że dbają o kultywowanie znajomości języka polskiego. Natomiast Piotr Praszkowicz, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2024, zaprosił młodzież na Paradę Pułaskiego, przypominając, że co roku ponad 200 członków

PSM maszeruje Piątą Aleją. Wśród gości specjalnych balu był też prezes PZPN Cezary Kulesza oraz Prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego Marian Żak z żoną.

Podczas balu wystąpił Polsko-Amerykański Zespół Folklorystyczny.

Podczas balu wystąpił Polsko-Amerykański Zespół Folklorystyczny

FOTO: NIKKI ARYAPOUR/PSM

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY