Wspólnie z moimi pracownikami staramy się odpowiadać na pytania emerytów w sprawach prawnych i związanych z odejściem na emeryturę – mówi Monika Zietek, specjalistka od Medicare i zagadnień emerytalnych, założycielka Retirement Center w Lindenhurst, NY.
To duża odwaga w niewielkim miasteczku na Long Island otworzyć Centrum Doradztwa dla Emerytów. Jak władze miasta przyjęły Pani pomysł?
Moim marzeniem od dłuższego już czasu było otwarcie Retirement Center, czyli miejsca, gdzie możemy pomóc ludziom starszym (emerytom lub starającym się o emeryturę) i potrzebującym pomocy – poprzez właściwe, merytoryczne doradztwo. Wspólnie z moimi pracownikami staramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, które nurtują emerytów, w sprawach prawnych i wszelkich związanych z odejściem na emeryturę. Znalazłam wspaniałe miejsce w centrum miasta Lindenhurst na Long Island (doskonały dojazd samochodem lub pociągiem), a także zainteresowanych tym tematem ludzi, z którymi rozpoczęłam współpracę. Władze miasta przyjęły moje Centrum z szeroko otwartymi ramionami. W uroczystym otwarciu, które odbyło się 15 sierpnia, miałam zaszczyt powitać najwyższe władze miejskie i z lokalnych wiosek. Otrzymaliśmy nie tylko gratulacje, ale oficjalny certyfikat na powitanie nas jako mile widzianych mieszkańców. W uroczystym spotkaniu uczestniczyli legislator Kevin McCaffrey, burmistrz Lindenhurst Mike Lavorata, wysocy urzędnicy miejscy: Joe Barone, Katie Schraeder, Katie McCaffrey, RJ Renna oraz Gerri Compitello z Babilon, a także prezes Lindenhurst Chamber Group JoAnn Boettcher i posłanka Kimberly Jean-Pierre.
Czym konkretnie zajmuje się Centrum i jakich posiada specjalistów?
W Centrum mamy grupę wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie ubezpieczeń zdrowotnych Medicare, ubezpieczeń na życie, planów emerytalnych, polis pogrzebowych. Zatrudniam prawnika zajmującego się sprawami spadkowymi i testamentami, przygotowujemy dokumenty, które chronią przed utratą domu i majątku w razie choroby albo śmierci. Mam też specjalistkę od reverse mortgage (odwrócona hipoteka), a także specjalistę od ubezpieczeń na samochód, dom, biznes.
W roku 2023 wiele istniejących planów ubezpieczeniowych zmieniło w jakiejś części obowiązujące przepisy współpracy z klientem. Zapewne konsultacje z pracującym w Centrum specjalistą pozwolą dokładnie dowiedzieć się, jak należy w takiej sytuacji postąpić, i co jest najbardziej wskazane w tym momencie dla klienta.
Tak, co roku kampanie zmieniają dużo benefitów – część dodają, część odejmują – dlatego najlepiej jest skonsultować się z osobą, która jest przeszkolona na temat zachodzących zmian. Zauważyliśmy w Centrum, że bardzo dużo osób uprawnionych do dodatkowych programów wspomagających, np. w opłatach leków, a także pokrycia kosztów Medicare, nie wie, że istnieją.
Czym się kierować przy wyborze planu zdrowotnego, jeśli już posiadamy Medicare.
Jeśli szukamy nowego planu, to są dwie ważne sprawy, na które trzeba zwrócić uwagę. Pierwsza to lista lekarzy – osoba, która sprawdza i szuka dla klienta planu, musi upewnić się, że wszyscy lekarze, u których się on leczy, są w planie. Druga bardzo ważna rzecz to lista leków. Leki są bardzo drogie i nie wszystkie są pokryte w ten sam sposób w każdym planie. Jest również istotne, aby sprawdzić aptekę, bo każdy plan ma inny program obniżek cen leków z różnymi aptekami.
Jak często i czy warto zmieniać swoje plany zdrowotne? Czy to prawda, że po zmianie praktycznie zawsze możemy zwiększyć benefity przynależne do planu?
Plany zmieniają się co roku. Przynajmniej raz do roku jest specjalny okres na zmianę planów, czyli teraz – między 15 października i 7 grudnia. Trzeba się upewnić, że ma się najlepszy plan i nie omija się dodatkowych benefitów, a tym samym oszczędności dla siebie. Jeśli w ciągu roku nasza zdrowotna sytuacja się zmieniła, też powinniśmy zasięgnąć porady i zobaczyć, czy inny plan nie będzie lepszy w nowo zaistniałej sytuacji.
Rozmawiała Elżbieta Popławska