New York
72°
Cloudy
5:24 am8:27 pm EDT
6mph
55%
29.98
ThuFriSat
84°F
86°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Ameryka
Polonia

Pomnik Solidarności stanie w Amerykańskiej Częstochowie

24.09.2023

Ruszyły prace nad stworzeniem Pomnika Solidarności. Pomnik ten stanie w Amerykańskiej Częstochowie, duchowej stolicy Polonii, na tamtejszym cmentarzu, na przeciwko pomnika Husarza – Mściciela.

Janusz M. Szlechta

Inicjatorem budowy tego pomnika jest były działacz Solidarności – Janusz Kudełko. Jego opozycyjna historia zaczęła się od członkostwa w NSZZ Solidarność w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku Białej. Z wykształcenia był mechanikiem samochodowym i pracował tam jako wiceszef działu kontroli jakości, a do ogłoszenia stanu wojennego był szeregowym członkiem w związku Solidarność. Janusz Kudełko był współtwórcą i wiceprzewodniczącym tak zwanego Trzeciego Szeregu NSZZ Solidarność Region Podbeskidzie.

– Chodzi mi o budowanie polonijnej wspólnoty i frontu patriotycznego – powiedział Janusz Kudełko „Nowemu Dziennikowi“. – Bo Polonia Semper Fidelis, czyli jest zawsze wierna – podkreślił.

Na zdjęciu od lewej: Adam Stępień, policjant pilnujący porządku, Zdzisław Wiernasz, Jerzy Śliwowski i ojciec Tymoteusz Tarnacki na tle wystawy „Million zza oceanu” prezentowanej na 57. Polsko-Amerykańskim Festiwalu w Amerykańskiej Częstochowie (sobota, 2 września 2023 roku). Podczas tego festiwalu po raz pierwszy publicznie rozdawane były ulotki informujące o budowie Pomnika Solidarności. FOTO: Archiwum Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego

Nad stworzeniem Pomnika Solidarności pracuje Komitet Smoleńsko-Katyński (Smolensk Disaster Commemoration Committe) z siedzibą w Bensalem, PA we współpracy z działaczami niepodległościowymi z okresu reżimu komunistycznego w Polsce, wśród których są byli działacze Solidarności. Pomnik ten stanie na cmentarzu polonijnym przy Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w stanie Pensylwania, obok monumentu Smoleńskiego, pomnika generała Władysława Andersa, pomnika Żołnierzy Niezłomnych, na przeciwko pomnika Husarza – Mściciela. Pomnik Mściciela – Husarza, poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej odsłonięty został 14 sierpnia 1988 roku. Jego autorem jest znakomity rzeźbiarz Andrzej Pityński. Pomnik ku czci Żołnierzy Niezłomnych jest autorstwa Bożeny i Andrzeja Praszczyków. Przedstawia „Inkę”, rotmistrza Witolda Pileckiego oraz pułkownika „Łupaszkę” zamordowanych przez komunistów. Uroczystego aktu odsłonięcia tego pomnika dokonał prezydent RP Andrzej Duda 18 września 2016 roku.

 

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner