New York
63°
Partly Cloudy
6:15 am7:35 pm EDT
4mph
72%
29.81
TueWedThu
72°F
59°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Porozumienie w sprawie finansowania modernizacji Penn Station

19.07.2022

Osiągnięto porozumienie w sprawie finansowania wielomiliardowej przebudowy starzejącego się Penn Station w Nowym Jorku, najbardziej ruchliwego węzła kolejowego w kraju.

Gubernator Kathy Hochul i burmistrz Eric Adams ogłosili szczegóły porozumienia. Plan zakłada budowę nowych budynków mieszkalnych oraz komercyjnych, a ich deweloperzy płacić będą podatki przez okres od 40 do 45 lat. Fundusze te zostaną wykorzystane na dalsze modernizacje.

Wynosić mają one miliard dolarów i przeznaczone będą na ulepszenia ulic, chodników oraz pozostałych przestrzeni publicznych, a także infrastrukturę tranzytową, w tym wejść do metra, czy podziemnych stacji.

Cała przebudowa węzła ma kosztować około 8 miliardów dolarów. Miasto i stan zobowiązały się do utworzenia wspólnej jednostki, która nadzorować będzie wszelkie prace.

Stan, na wstępną przebudowę dworca przeznaczył już 1,3 mld dolarów. Reszta funduszy pochodzić będzie z miasta Nowy Jork, New Jersey, źródeł publicznych, a także funduszy federalnych.

Umowa wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Public Authorities Control Board, który nadzoruje finansowanie wszystkich stanowych projektów.

Plan zakłada budowę dużej, jednopoziomowej hali kolejowej o długości 450 stóp, z przeszklonym dachem, która zastąpi obecne ciasne, pozbawione okien wnętrze. Pojawi się także więcej schodów ruchomych, wind oraz wyjść na ulicę. Pozwoli to zmniejszyć zatłoczenie w niektórych miejscach stacji.

Przebudowa ma się zakończyć do 2044 roku.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner