New York
46°
Cloudy
6:09 am7:40 pm EDT
6mph
76%
30.17
SatSunMon
68°F
61°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

Portoryko: Po uderzeniu huraganu katastrofalne powodzie, brak prądu

18.09.2022

Wrezultacie niedzielnego ataku na Portoryko huraganu Fiona wyspę nawiedziły katastrofalne powodzie, osunięcia ziemi i lawiny błotne. Większość terytorium pozbawiona jest prądu.

Według amerykańskiego Krajowego Centrum Huraganów (NHC) wichura miała prędkość ok. 140 km/godz. przekraczając próg huraganu kategorii 1, co spowodowało „katastrofalne powodzie”. Niektóre części wyspy mogą zostać dotknięte opadami deszczu sięgającymi nawet ponad 63 cm.

Atak żywiołu spowodował rozległą awarię sieci energetycznej. Początkowo prąd był całkowicie wyłączony na całej wyspie liczącej 3,3 mln mieszkańców. W niedzielę w nocy częściowo zaczęto przywracać dostawy energii, ale władze powiadomiły, że ich całkowite wznowienie zajmie kilka dni.

Rzecznik firmy energetycznej LUMA Abner Gomez mówił w niedzielę wieczorem, że cały system energetyczny został celowo najpierw wyłączony, aby chronić infrastrukturę. Później dostawy prądu przywrócono szpitalom I innym ważnym instytucjom.

„Szkody, które widzimy są katastrofalne. Reagujemy na sytuację kryzysową, jak tylko pozwalają na to warunki pogodowe” – wyjaśnił

gubernator Portoryko.

Pojawiły się informacje o osunięciach ziemi, zrywaniu asfaltu i zamykaniu dróg, zerwaniu mostu przez rzekę na autostradzie w mieście Utuado. Loty z głównego lotniska wyspy zostały odwołane.

Setki ludzi ewakuowano lub uratowano na całej wyspie, gdy wody powodziowe szybko się podnosiły. Rwące rzeki zalały samochody, partery domów, a nawet pas startowy lotniska w południowym regionie wyspy.

W niedzielę w nocy centrum Fiony przemieszczało się w kierunku wschodniej Dominikany, ale silne opady deszczu i katastrofalne powodzie wciąż pustoszyły dużą część Portoryko – poinformowało na Twitterze NHC.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w niedzielę w Portoryko, będącym terytorium stowarzyszonym ze Stanami Zjednoczonymi, stan wyjątkowy. Upoważnia to Federalną Agencję Zarządzania Kryzysowego (FEMA) do koordynowania pomocy w przypadku katastrofy i zapewnienia nadzwyczajnych środków ochronnych.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner