New York
63°
Fog
6:45 am6:50 pm EDT
17mph
94%
30
MonTueWed
63°F
63°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Portugalia: 100 tys. pielgrzymów w Fatimie na uroczystościach w 106. rocznicę objawień maryjnych

12.05.2023

Około 100 tys. pielgrzymów z całego świata przybyło na rozpoczęte w piątek późnym popołudniem uroczystości 106. rocznicy objawień maryjnych w Fatimie, w środkowej Portugalii. Wśród obecnych w sanktuarium jest kilkuset Polaków.

epa10623892 The image of Our Lady of Fatima is seen in the Candles Procession during the religious ceremonies of the pilgrimage on 12 and 13 May at the Shrine of Fatima, Portugal, 12 May 2023. EPA/PAULO CUNHA Dostawca: PAP/EPA.

Rozpoczęte od modlitwy w Kapliczce Objawień uroczystości, które potrwają do sobotniego popołudnia, odbywają się pod przewodnictwem watykańskiego sekretarza stanu, kardynała Pietro Parolina.

W piątkowy wieczór wierni z różnych państw świata, wśród których dominują Portugalczycy, biorą udział m.in. w modlitwie różańcowej, mszy świętej, a także w czuwaniu w Kapliczce Objawień, które potrwa do wczesnych godzin porannych.

Do Fatimy w najbliższych godzinach będą przybywali kolejni pątnicy. Władze sanktuarium spodziewają się, że w sobotę na mszę św. celebrowaną przez kardynała Parolina dotrze co najmniej 300 tys. osób.

Większość przybywających w piątkowe popołudnie do Fatimy pielgrzymów stanowili Portugalczycy.

“Maj jest miesiącem poświęconym Maryi, która ponad 100 lat temu objawiła się tutaj z przesłaniem pokoju. Tego pokoju, szczególnie w związku z toczącą się wojną na Ukrainie, potrzebują dziś miliony osób” – powiedział PAP lizboński pielgrzym Nuno Antao.

epa10623868 Pilgrims participate in the Candles Procession during the religious ceremonies of the pilgrimage on 12 and 13 May at the Shrine of Fatima, Portugal, 12 May 2023. EPA/PAULO CUNHA Dostawca: PAP/EPA.

Dodał, że spodziewa się, iż podczas rozpoczętych w Fatimie uroczystości widoczne będą grupy młodzieżowe zaangażowane w przygotowania do zaplanowanych na sierpień w Lizbonie Światowych Dni Młodzieży, w których ma uczestniczyć papież Franciszek.

Z Fatimy Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY