New York
63°
Fair
6:44 am6:52 pm EDT
15mph
65%
30.24
SunMonTue
66°F
68°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Portugalia: Dziadek zostawił w spadku niemal milion euro w escudo, ale wnuk nie może wydać tych pieniędzy, bo wyszły z obiegu

03.04.2023

Mieszkaniec regionu Alentejo w środkowej Portugalii odkrył równowartość prawie 1 mln euro w escudo, dawnej walucie tego kraju. Niestety portugalski bank centralny od ponad roku nie wymienia już tej waluty.

Do odkrycia, jak podało Radio Campanario, doszło we wsi Brotas, w gminie Mora, podczas remontu posadzki w jednym z budynków.

32-letni mieszkaniec Alentejo potwierdził, że natrafił na skrzynkę wypełnioną dużą ilością banknotów o nominale 100 escudo, której wartość sięga blisko 1 mln euro.

Dodał, że budynek, w którym prowadzony był remont należał do jego dziadka, zmarłego kilka lat temu w wieku 97 lat.

Lokalna rozgłośnia przypomniała, że w 2022 r. znacznie wartościowszego odkrycia dokonał mieszkaniec hiszpańskiej Galicji. Podczas remontu budynku odkrył on równowartość 9 mln euro w pesetach, dawnej walucie Hiszpanii, która nie jest wymieniana przez bank centralny od 2021 r.

Hiszpański znalazca fortuny przyznał wówczas w rozmowie z mediami, że liczy na “systematyczny zarobek” poprzez sprzedaż peset wśród kolekcjonerów za pośrednictwem internetu.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY