New York
61°
Sunny
6:15 am7:35 pm EDT
1mph
77%
29.77
TueWedThu
72°F
59°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Nowy Jork
Społeczeństwo
Warto przeczytać
Polonia

Pośmiertny awans Polki pracującej w NYPD

07.03.2024
Komisarz NYPD i jego zastępczymi wraz z najbliższą rodziną Krystyny Naprawy: Od lewej: Edward Caban, Tania Kinsella, Barbara Naprawa oraz Tomasz Naprawa z żoną, córką i wnuczką / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Komisarz nowojorskiej policji Edward Caban nadał pośmiertny awans Krystynie Naprawie, która zginęła na przejściu dla pieszych podczas wykonywania swojej pracy. Uroczysta nominacja Polki była okazją do zaprezentowania nowego sprzętu ochronnego strażników oraz zmian w szkoleniu i organizacji ich pracy, co ma zwiększyć bezpieczeństwo na pasach.

Wojtek Maślanka

„Czuję się bardzo dumna widząc w jaki sposób babcia została uhonorowana. To niesamowite i bardzo miłe uczucie – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Samantha Minarczyk, wnuczka Krystyny Naprawy uczestnicząca w ceremonii upamiętniającej jej tragiczną śmierć. Dodała, że babcia była wyjątkową i opiekuńczą osobą oraz bardzo dobrą kobietą.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem amerykańskiego hymnu narodowego. Wzięła w niej udział rodzina Krystyny Naprawy (po prawej stronie): córka Barbara oraz syn Tomasz, synowa, wnuk, wnuczka i prawnuczka / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Uroczystość odbyła się 22 lutego i miała miejsce w głównej siedzibie NYPD – One Police Plaza na Manhattanie. Wzięli w niej udział wysocy rangą oficerowie policji wraz z komisarzem Edwardem Cabanen, przedstawiciele strażników strzegących bezpieczeństwa (School Crossing Guard) na przejściach dla pieszych w okolicy szkół, a także najbliższa rodzina Krystyny Naprawy – syn Tomasz, córka Barbara, wnuczęta, a nawet kilkumiesięczna prawnuczka.

„Z wszystkich relacji wynika, że koordynatorka społeczna Krystyna Naprawa ceniła swoją pracę w NYPD jako strażnik szkolnego przejścia” – powiedział podczas uroczystości Edward Caban.

W uroczystości nominacyjnej uczestniczyli wysocy rangą oficerowie NYPD w komisarzem Edwardem Cabanem na czele / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Lubiła znajome twarze, które widywała każdego dnia, i uwielbiała dzielić się ciepłymi pozdrowieniami ze wszystkimi nowojorczykami, którym codziennie pomagała przemierzać codzienną trasę. Warto podkreślić, że wiedziała, iż nie ma nic bardziej istotnego, ani bardziej honorowego, niż zapewnienie bezpieczeństwa naszym dzieciom. Dlatego pochwalamy panią Krystynę za jej zaangażowanie. Dziedzictwo jakie pozostało po jej służbie zainspirowało nas do tworzenia bezpieczniejszego miasta dla naszych dzieci i bezpieczniejszej pracy dla ochraniających je strażników na przejściach szkolnych” – dodał komisarz NYPD.

Jego zastępczyni Tania Kinsella w swoim przemówieniu nazwała Krystynę Naprawę „prawdziwą bohaterką nowojorskiej policji”, która swoją postawą zdefiniowała i pokazała jak ma wyglądać służba publiczna. „Nagła strata Krystyny Naprawy były niespodziewanym szokiem dla wszystkich, niesamowitym, bolesnym i odczuwalnym przez każdą społeczność, zwłaszcza szkolną, z którą pracowała przez ostatnich 13 lat” – podkreśliła Tania Kinsella. Zaznaczyła też, że w związku z jej śmiercią uświadomiła sobie jak wielkie znaczenie mają strażnicy na przejściach szkolnych.

Zastępczyni komisarza NYPD Tania Kinsella nazwała Krystynę Naprawę „prawdziwą bohaterką nowojorskiej policji” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Jestem matką i pierwsze dwie osoby, które widzę każdego ranka, gdy odwożę dzieci do szkoły, to strażnicy na przejściach szkolnych… To mnie uspokaja” – dodała zastępca komisarza NYPD. Po zakończeniu swojej przemowy wręczyła dzieciom Krystyny Naprawy – córce Barbarze oraz synowi Tomaszowi – certyfikaty z pośmiertną nominacją ich mamy, która otrzymała awans na stanowisko koordynatorki społecznej (Community Coordinator).

Jej rodzina – mimo że zasmucona jej utratą – była bardzo dumna i zadowolona z jej awansu oraz reorganizacji pracy strażników po jej śmierci.

Zastępca komisarza NYPD Tania Kinsella (pierwsza z lewej) wręcza Barbarze Naprawie i Tomaszowi Naprawie certyfikaty z pośmiertną nominacją dla ich mamy – Krystyny Naprawy / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Jesteśmy szczęśliwi, że NYPD zaczęło wprowadzać zmiany oraz ulepszać zabezpieczenia i narzędzia, które mogą wykorzystywać strażnicy przejść. Nieważne ile to kosztuje ponieważ bezpieczeństwo jest najważniejsze. Niestety szkoda, że czasem musi dojść do jakiejś tragedii żeby wprowadzono zmiany na lepsze” – stwierdził w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Tomasz Naprawa. Zaznaczył też, że wszyscy bardzo odczuli śmierć jego mamy ponieważ była bardzo rodzinną osobą.

„Lubiła z nami spędzać czas, przyrządzać jedzenie na święta, a także odwiedzać bliskich w Polsce” – dodał syn Krystyny Naprawy.

Zmiany, które NYPD wprowadza po jej śmierci obejmują zarówno zwiększoną ilość szkoleń dla strażników zabezpieczających przejścia dla pieszych w najbardziej ruchliwych miejscach oraz w okolicach szkół, zwiększenie ich kadry, a także zaopatrzenie ich w nowe i ulepszone wyposażenie wspomagające pracę.

Podczas uroczystości zaprezentowano nowe znaki, w które wyposażeni będą strażnicy bezpieczeństwa na niebezpiecznych przejściach dla pieszych / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Osoby strzegące bezpieczeństwa na skrzyżowaniach znajdujących się obok szkół otrzymają nowe, ulepszone kamizelki odblaskowe, gwizdki i 18-calowe znaki z napisem „stop”, co na pewno zwiększy ich widoczność. Dodatkowo każda dzielnicowa grupa patrolowa nowojorskiej policji otrzyma kilkanaście 18-calowych znaków „stop” z teleskopowymi, odłączanymi masztami o długości sześciu stóp, które będzie można używać na większych skrzyżowaniach i wzdłuż tras dla ciężarówek. Dodatkowo zreformowano program szkoleń dla strażników, nadzorowany przez Traffic Enforcement Training Unit i wydłużono go z sześciu do siedmiu dni, z czego dwa będą obejmować praktyczne zajęcia w terenie; do tej pory przeznaczano na nie tylko jeden dzień. Poza tym każdy strażnik zobowiązany będzie do uczestnictwa w cyklicznym, corocznym kursie odświeżającym i poszerzającym ich wiedzę.

Certyfikaty związane z pośmiertną nominacją dla Krystyny Naprawy na stanowisko koordynatora społecznego / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Nowojorska policja oświadczyła też, że zwiększy ilość osób strzegących przejść dla pieszych i uzupełni wakaty jakie powstały po zwolnieniach w czasie redukcji etatów z chwilą ograniczenia jej rocznego budżetu. Jak twierdzą przedstawiciele NYPD, grupa 100 nowych pracowników zakończy naukę na początku marca, a kolejna klasa licząca dalszych 100 strażników ukończy szkołę w maju, co powinno przywrócić szeregi wydziału strzegącego bezpieczeństwa na przejściach do pełnego składu – 2600 osób. Dzięki temu na niektórych, najbardziej niebezpiecznych miejscach pojawi się dwóch strażników. Tak na pewno będzie na skrzyżowaniu Woodhaven Boulevard i Atlantic Avenue, na którym zginęła Krystyna Naprawa. Zaplanowane zmiany – koszty sprzętu i szkoleń – oszacowane są na 75 000 dolarów.

Certyfikaty z pośmiertną nominacją dla Krystyny Naprawy wręczyła jej dzieciom – córce Barbarze (druga z lewej) i synowi Tomaszowi (w środku) zastępca komisarza NYPD Tania Kinsella (pierwsza z lewej). Na zdjęciu jest także rodzina Tomasza (prawa część zdjęcia): żona, syn, córka i wnuczka / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Zarówno zapowiedziana reorganizacja pracy strażników jak i uhonorowane Krystyny Naprawy pochwalił Henry Garrido, dyrektor wykonawczy 37. Dystryktu Rady Okręgowej.

„Jesteśmy wdzięczni komisarzowi Edwardowi Cabanowi za pośmiertne uznanie ukochanego członka rodziny tworzącej 37. Dystrykt – podkreślił Henry Garrido. – Inwestycja w dodatkowe środki na rzecz bezpieczeństwa naszych strażników na przejściach szkolnych oraz zwiększony zasięg na dawnym skrzyżowaniu Krystyny Naprawy sprawi, że wpływ, jaki wywarła na swoich kolegów i naszą społeczność będzie trwał przez wiele lat – stwierdził dyrektor wykonawczy 37. Dystryktu Rady Okręgowej.

Krystyna Naprawa, która zginęła podczas pełnienia służbowych obowiązków otrzymała pośmiertną nominację na stanowisko koordynatora społecznego / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

**********

Krystyna Naprawa w chwili śmierci miała 63 lata, z czego 13 przepracowała w NYPD jako strażniczka przejścia dla pieszych. Zginęła tragicznie 20 października ub.r. podczas wykonywana swoich obowiązków zawodowych na skrzyżowaniu Woodhaven Boulevard i Atlantic Avenue na Woodhaven. Została potrącona i przejechana przez ciężarówkę (śmieciarkę) prowadzoną przez Hectora Yepesa, pracownika Manolos Trucking LLC. Zginęła na miejscu.

39-letni sprawca wypadku został oskarżony o nieustąpienie pierwszeństwa i niezachowanie należytej ostrożności. Jego sprawa prowadzona przez Queens Criminal Court nie została jeszcze zakończona.

Z danych miejskich wynika, że Krystyna Naprawa była pierwszym od 30 lat strażnikiem przejścia dla pieszych, który zginął na służbie. Podobne wypadki miały miejsce w 1994 i 1980 roku.

Rodzina Krystyny Naprawy wraz z władzami i oficerami NYPD oraz przedstawicielami strażników strzegących bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner